Vestel Ventures’ın yatırım yaptığı teknolojiler IFA’da sergilendi

Fikirlere hayat, girişimcilere destek veren Vestel Ventures, IFA’da yatırım yaptığı teknoloji şirketlerinin ürün ve hizmetlerini tanıttı. Çay demleyen akıllı otomat, Türkiye’nin ilk parmak damar izi okuyucusu, telefonun batarya ömrünü yüzde 20 artıran lityum iyon pil teknolojisi, şehir asistanı ve web tabanlı müşteri geri bildirim platformu geleceğin teknolojilerinin ipuçlarını verdi.

Vestel Ventures, 31 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından olan IFA’da yatırım yaptığı beş teknoloji şirketinin ürünlerini sergiledi. Zorlu Grubu’nun gücü ve Vestel’in inovasyon vizyonuyla hareket eden Vestel Ventures, yerli üretimi desteklemek, fikirlerin hayata geçmesine katkıda bulunmak üzere teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor.

Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt “Vestel Ventures olarak fikirlere hayat, girişimcilere el veriyoruz. Arkamızda, kendi alanında ilk olan pek çok teknolojiyi yaratmış güçlü bir Ar-Ge ekibi var. Bu ekibin sahip olduğu bilgi ve imkanı yeni fikri olanlarla bir araya getirmenin yarattığı etki yadsınamaz. Hem ekonominin değişen dinamiklerine uyum sağlamak, hem de küresel sosyal dönüşümü yakalamak için yenilikçi fikirleri çok önemsiyoruz. Bu tür uygulamaları ve bu uygulamaları ortaya çıkaran şirketleri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

 

Çay demleyen akıllı otomat

Vestel Ventures’ın Internet of Things kategorisindeki yatırımı SwarTea IoT, dünyanın ilk ve tek akıllı çay demleme otomatı. Procist A.Ş.’nin 3 yıllık Ar-Ge sonucu Türk mühendislerce Türkiye’de geliştirilen ve üretilen SwarTea IoT, demleme çay keyfine teknolojik bir boyut katıyor. Internet of Things kategorisinde önemli teknolojik kolaylıklar sunan SwarTea IoT sayesinde, önceden su ve çayın yerleştirilmesi halinde cep telefonuna yüklenen bir uygulamayla uzaktan demleme yapılabiliyor. Kurumlarda çalışanların cep telefonlarına veya bilgisayarlarına yüklenen aplikasyonla veya dokunmatik ekran üzerinden istenen bardak tipi ve dem oranında çay sipariş edilebiliyor.

Patentli asansör teknolojisi sayesinde, SwarTea IoT, 6 saatten uzun süreyle lezzetini koruyabilen demleme çayı, sudan, çaydan ve elektrikten yüzde 50’den fazla tasarruf ederek sunabiliyor. Günde 100 bardak çay tüketilen bir firmaya çay, su ve elektrik konusunda aylık 675 TL’lik tasarruf sağlayan SwarTea IoT’ye kiralama yöntemiyle sahip olunabiliyor. SwarTea IoT, şirketlerin bulut sistemlerine, finans, muhasebe ve ERP sistemlerine entegre edilebiliyor.

Türkiye’nin ilk parmak damar izi okuyucusu

Hayriya Bilişim’in geliştirdiği Türkiye’nin ilk çoklu katılım ve yüksek güvenlik uygulamaları için ideal olan Multibio parmak izi ve parmak damarı okuyucu ise ıslak, kuru, kirli ve yetersiz kan dolaşımı dahil olmak üzere zor parmakları kaydetmek için güvenilir sonuçlar sunuyor. Multibio parmak izi ve damar okuyucuya ek güvenlik için kamera veya yüz tanıma gibi üçüncü bir biyometri eklemek de mümkün.

Batarya kapasitesini artıran yerli pil teknolojisi

Enwair Enerji Teknolojileri sayesinde batarya kapasitesi mevcut bataryaların yüzde 20 üzerine çıkmakta. Bu teknoloji ile yakın zamanda Venus E4 telefonlarda kullanılan lityum iyon bataryalar tamamen yerli olacak. Enwair’in geliştirdiği pil teknolojileri ile bataryanın şarj ve deşarjı sırasında maruz kaldığı silisyum anotun hacimsel genişleme sorununa çözüm bulundu. Böylelikle anotta ticari olarak kullanılan grafitten daha yüksek kapasiteye ulaşılabiliyor. Yüksel gerilimli ve lityumca zengin katotun geliştirilmesi ile ise ticari katotlardan daha yüksek kapasiteye ulaşıldı. Bu gelişmeler, toplamda batarya kapasitesinin halihazırdaki bataryalardan %20 daha yüksek olmasını sağlamakta, teknoloji tamamen yerli olarak tasarlanıp, üretilmektedir.

Sesle kontrol edilen Vestel Şehir Asistanı

Vestel Ventures, bu yıl başında yatırım yaptığı Verisun ve Pisano’nun ürünlerini de IFA’da sergiliyor. Verisun’un ‘akıllı şehir’ uygulamalarından olan Vestel Şehir Asistanı ve Pisano’nun web-tabanlı mobil müşteri deneyimi yönetim platformu ziyaretçilerden ilgi gördü. Verisun’un sesle kontrol edilebilen, sorduğunuz sorulara sesli yanıt veren kiosku Vestel Şehir Asistanı yol tarifi, hava durumu, otobüs saatleri bilgisi veriyor, taksi çağırma hizmeti sunuyor. Vestel Şehir Asistanı, yeni nesil IoT cihazı ve entegre akıllı şehir platformunun bir parçası. 3 metre yüksekliğindeki kiosk güneş enerjisiyle çalışıyor. Kiosklar ayrıca, şarj ve kablosuz internet bağlantısı gibi vatandaşların temel ihtiyaçlarını da karşılayabiliyor. Şehir Asistanları sadece vatandaşa değil, şehir idaresine de kolaylıklar sağlıyor. İçine yerleştirilecek sensörler sayesinde hava kirliliği ya da gürültü seviyesi ölçülebilmekte.

Web tabanlı müşteri geri bildirim platformu

Vestel Ventures’ın yatırım yaptığı Pisano ise müşterilerin işletmelere ve işletmelerin de müşterilerine anında ulaşabilmeleri ve ihtiyaç anında birbirleriyle sürekli iletişim halinde kalabilmeleri hedefiyle 2014 yılında kurulan web tabanlı bir etkileşim platformu. Sunduğu geri bildirim yönetimi araçlarıyla birçok markanın müşteri deneyimi ihtiyaçlarına çözüm üreten Pisano, donanımsal ve yazılımsal araçlarla firmalar ile müşterileri arasında kusursuz bir geri bildirim ağı oluşturuyor.