Zoom Hesap Bilgilerinin Çalınması ile ilgili Açıklama Yaptı

Koronavirüs salgınından sonra dünya genelinde kullanıcı sayısı en fazla artan uygulamaların başında hiç şüphesiz video konferans uygulaması Zoom yer alıyor. Ancak son dönemde yaşadığı güvenlik açıkları nedeniyle de eleştirilerin odak noktasında…

Son olarak Zoom’un güvenlik açığından dolayı elde edildiği iddia edilen kullanıcı bilgilerinin Dark Web’te satıldığına dair haberlerden sonra şirket resmi bir açıklama yapma gereği duydu. Konu ile ilgili gönderilen açıklama ise şöyle;

 

 

 

“Zoom hesap bilgileri Karanlık Web’de (Dark Web) satıldı” haberlerine ilişkin, Zoom Video Communications tarafından yapılan açıklamadır.

Tüketicilere sunulmakta olan bu tür web hizmetlerinin hedef alınması yaygın ve sıklıkla görülen bir durumdur ve genellikle sabıkalı kötü kişilerin diğer platformlardan ihlaller yoluyla elde ettikleri, hali hazırda güvenliği açığa çıkmış bulunan çok sayıdaki kimlik bilgilerini test ederek kullanıcıların bu tür kişisel bilgileri başka bir yerde tekrar kullanıp kullanmadığını görmeyi amaçlamaktadır.

Bu tür saldırılar genellikle kendi tek oturum açma sistemlerini kullanan büyük kurumsal müşterilerimizi etkilememektedir. Ayrıca kullanıcıları kötü amaçlı yazılım indirmeleri veya kimlik bilgilerini bırakmaları için kandırmaya çalışan binlerce web sitesini kapatan bir firma da dahil olmak üzere; söz konusu bellek dökümünden elde edilen şifre dökümlerini, bunları oluşturmak için kullanılan araçları bulması için birden fazla istihbarat ve soruşturma şirketini kiralayarak araştırmalara başladık.

Araştırmalarımıza devam ediyoruz, güvenliğinin ihlal edildiğini tespit ettiğimiz hesapları kullanıma kapatıyoruz, kullanıcılardan şifrelerini daha güvenli bir şifreyle değiştirmelerini istiyoruz ve çabalarımızı desteklemek için ek teknoloji çözümleri uygulamaya çalışıyoruz.