Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana Sayfa EN YENİLER YÜZ TARAMALARINIZI VEYA PARMAK İZLERİNİZİ UNUTUN, KALBİNİZ YENİ ŞİFRENİZ OLABİLİR

YÜZ TARAMALARINIZI VEYA PARMAK İZLERİNİZİ UNUTUN, KALBİNİZ YENİ ŞİFRENİZ OLABİLİR

Parmak izlerinden veya yüz taramasından geçerek yeni bir güvenlik sistemi, kullanıcının benzersiz kalp geometrisini tanımlar (Credit: University of Buffalo )

IPhone X’in yeni piyasaya sürülmesi ve yeni yüz tanıma teknolojisi kilidini açma teknolojisi , popüler söylemin içine biyometrik güvenliği geri itmiştir. Buffalo Üniversitesi’nden bir ekip, şimdi telefonunuzun kilidini açmak veya sizi bilgisayara girmek için kalbinizin boyutlarını analiz eden yeni bir biyometrik araç geliştirdi.

Eski moda şifre, hızlıca 20. yüzyılın eski bir kalıntısı gibi görünüyor. Biyometrik güvenlik, parmak izi, retina taramaları ve yüz tanımanın sadece başlangıcı ile geleceğin yolu gibi görünüyor. Akla gelebilecek her benzersiz biyolojik imza şu anda potansiyel bir güvenlik biçimi olarak araştırılmaktadır.

Bir itibaren vücut kokusu tabanlı ID sistemine , için tarama ven ve ” beyin-baskılar vücudunuzun kişiselleştirilmiş şifre üretmek için kullanılır eşsiz biyometrik belirteçlerin doludur,”. 2014 yılında Nymi adlı bir şirket , kalp ritimlerini izleyebilen bir bilezik kullanarak bir kişinin elektrokardiyogram sinyalini tanımlayan yeni, kalp tabanlı, biyometrik bir sistem geliştirdi.

Şimdi Buffalo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar kalp biyometrini bir adım daha ileri götürdü ve kişinin kalbinin benzersiz şeklini ve boyutunu belirlemek için düşük seviye bir Doppler radar kullanan bir sistem geliştirdi.

Yeni araştırmanın kurucusu Wenyao Xu, “kalpleri aynı olan iki kişi bulunamadı” diyor ve kalplerin ciddi kalp hastalığına yakalanmadıkça şekli değiştirmediğini belirtti.

Sistem, bir kişinin kalbinin benzersiz geometrisini ve ritmini kaydetmek için sekiz saniye alır ve ardından herhangi bir tekrarlayan vücut teması olmaksızın sürekli kimlik doğrulama yapılmasına izin vererek kişinin varlığını sürekli olarak izleyebilir.

Sistemin kullanıcının gözü rahatsız biçimde yeniden kimlik doğrulaması yapabilme özelliği, sistemi normal statik, tek oturum açma kimlik doğrulama işleminden biraz daha güvenli hale getirir. Bir kerelik doğrulama sistemleri kolayca tehlikeye atılabilir, ancak kullanıcının kimliğini sürekli olarak doğrulayan bir sistemin çatlaması çok daha zordur.

Ekip, radar sisteminin çok az güç kullandığını ve normal Wi-Fi’den çok daha düşük bir sinyal gücüne sahip olduğundan sağlık riskleri olmadığını iddia ediyor.

Xu, “Her gün bir Wi-Fi ortamında yaşıyoruz ve yeni sistem bu Wi-Fi cihazları kadar güvende.” “Okunan değer 5 miliwatt’tır, akıllı telefonlarımızdaki radyasyonun yüzde 1’inden bile daha az” dedi.

78 denekle yapılan bir pilot çalışmada, kalp tarama sistemi % 98.61’lik dengeli doğruluk oranı ve% 4.42’lik bir eşit hata oranı elde etti.

Ekip, teknolojinin daha da geliştirilmesinin, sistemin bilgisayar klavyelerine veya akıllı telefonlara takılabilmesini sağlamak için minyatür bir hale getirileceğini belirtti. Mevcut sistem, araştırmacıların havaalanı tanımlama senaryolarında kullanabileceğini düşündüğü 30 metrelik bir mesafeye kadar bir kişinin izlenmesine izin veriyor.

Ekip, araştırmayı gelecek ay Utah’da bir mobil bilgisayar konferansı olanMobiCom’da sunacak .

Kaynak: Buffalo Üniversitesi