Youtube, Çocuklar Üzerinde Tehlikeli Etkileri Olabilir

Popüler sosyal video uygulaması olan youtube küçük çocuklar için büyük bir tehlike barındırıyor olabilir. Reklam içerikli videoların çok olması, yayınlanan videolarda küçük çocukların dikkatini çekebilmek için renkleri daha fazla kullanmaları, merak hissini arttırmaları, oyuncak tanıtımları, şiddet içeren şakaların çokluğu gibi nedenlerle Youtube küçük çocuklar için uygun olmayabilir.

Sitede bugünlerde özellikle aile dostu içerikler ön plana çıkıyor. Youtube aile filtresi özelliği ile bu tip içerikleri daha çok seven bir yapıya dönüştü. Çocuk hatta bebek içerikleri bu durumun hem bir nedeni, hem de sonucu. Bu içeriklerin artışı aslında Youtube’un izleyici kitlesindeki değişimi çok iyi gözlemliyor oluşundan geliyor. Özellikle 0-7 yaş videoları inanılmaz izlenme sayıları ile dikkat çekiyor. Aslında yetişkinlere hitap eden videoların da izleyicilerinin önemli bir kısmı 7-18 yaş arası çocuklardan oluşuyor.

Yetişkinler Youtube’a daha az vakit ayırıyor ve Youtube da bunun farkında

Hem ilgilerin değişmesi, hem de zaman planlaması sebebiyle yetişkinlerin Youtube’a olan ilgisinin azaldığı ortada. Çocuklar ise neredeyse tüm günlerini burada geçirebiliyorlar.

Anne – babalar işin kolayına kaçıyor.

Ebeveynler çocuklarını yetiştirme noktasında çok bariz hataların içine düşüyorlar. Akıllı telefon ve tabletler ile çocuklara daha kolay bakılabiliyor. Bu da 0-7 yaş arası olan eğitimi tehlikeye atıyor. Eğitici videolar dahi bir çocuğun eğitimini kendi kendine alması noktasında yeterli olmayabiliyor veya çocuklar okula başladıklarında gerçek eğitimi sıkıcı bulup başarısız olabiliyorlar.

Bu neden – sonuç sarmalında Youtube’un da kafası karışıyor.

Youtube aile dostu içerik olarak adlandırılan çocuklara yönelik içerikleri önerilen videolarda daha çok göstermeye ve reklamları da bu videolara yöneltmeye başladı. Bunun iki sebebi var. Birincisi bu videoların popülerliği, ikincisi de çocuklar yalnız başlarına kullanmayı bilmedikleri bu sitede gezerken görmemeleri gereken sahnelere maruz kalabilir. Bunu ne aileler, ne de Youtube ister. Bu da ister istemez aile dostu içerik sayılmayan videoların reklam alamamasına ve bu içerik sahiplerinin gelirlerinden olmasına sebep oldu. Prodüksiyon ile içerik üreten kanallar, birer birer üretimlerini durduruyor. Çok ünlü bazı Youtuber’lar izleyici sayılarını artırmak için kaliteli prodüksiyonlar ortaya koyuyor ve bu da elbette bir maliyet olarak karşılarına çıkıyordu. Gelirler düşünce bu kanallar birer birer açıklamalar yapıp, Youtube’un reklam politikasını eleştirir oldular.

Peki çocuklar bu kadar etkili bir güç mü?

Çocuklar Youtube’un bu denli değişen politikalarının kaynağı mıdır daha kanıtlanmadı, sorun biraz da büyük pastadan pay almak isteyen ve milyonlarca kanal açan kullanıcılar ve Youtube’un ödeme politikası; ancak çocukların da değişen çağda sitenin dengelerini yerinden oynattığı ortada.

Politikalar mı değişmeli, yoksa çocuklar mı denetlenmeli? Çocukların eline tablet ve telefonları verip onları bir ekonominin merkezine oturttuktan sonra alınan önlemleri mi eleştirmeliyiz, yoksa çocuklarımızı yetiştirme şeklimizi mi gözden geçirmeliyiz?

Çocuklarımızın ne izlediğinden ebeveynleri çoğu zaman haberdar değil. Bu durumda çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmeden gördüğü şeyi körpe beynine işleterek onu kullanmaya başlıyor. Dikkat edilmesi gereken husus bu kanallarda çoğu zaman şiddete teşvik eden ve küfürlü bir dil kullanılmakta.

Anneler ve babalara bu durumda büyük iş düşüyor. Çocuklarımızı ahlaklı ve dinini bilen bireyler olarak yetiştirmek doğduğu andan itibaren sorumluluk alarak başlıyor. İslam dinimizin güzel ahlakını çocuklarımıza erken yaşlardan itibaren öğretmek ve çevresinde kötü etkilendiği şeyleri temizlemek anne ve babaların en temel görevi olmalıdır.

Çocukların doğru Youtube kullanımı için ebeyenlere bazı temel öneriler:

 1. Çocuğunuzla izleyin. Sadece çocuklarınıza ne izlediklerini sorun ve onlara katılın. Genel olarak, çocuklar, kendilerine ait oldukları için belirli kanallara veya belirli YouTube kişiliklerine uymaya hazırlanıyor. Birçok çocuk doğal olarak istedikleri videoları paylaşmak ister.
 2. Kendiniz izleyin. Çocuklar paylaşmak istemiyorsa, izledikleri kanalın adını alın ve daha sonra izleyin. İçeriği hissetmek için aynı içerik oluşturucunun birkaç videosunu izleyin.
 3. Kurnaz olun. Çocuğunuzun YouTube’da izlediği içerikten endişeleniyorsanız ve onunla konuşmayı denediyseniz – izleme alışkanlıklarını izlemek için bazı yollar vardır. YouTube hesabında (yalnızca bir Gmail adresi gerektirir) bir YouTube hesabı varsa, YouTube sayfasında son izlediği videoları, izleme geçmişini temel alan önerilen videoları ve izlediği kanallara benzer önerileri görüntüleyecektir. Çocuğunuz “izlenme geçmişi” ni sildiyse bile, tüm önerilerin hepsi izlediği şeylerle alakalı olacaktır.
 4. Abone olun. Çocuklarınızı, belirli bir içerik oluşturucudan en yenileri almak için YouTube’da dolaşmak yerine favori kanallarına abone olmaya teşvik edin. Yeni bir video yüklendiğinde abonelere bildirimde bulunulurken, tüm kanalları Aboneliklerim’de görüntülenir; böylece istedikleri öğeye doğrudan gitmeleri kolaylaşır ve daha hızlı olur. Abonelikleri birlikte seçmeyi ve çocuklarınızla en yeni yüklemeleri izlemek için bir etkinlik hazırlamayı düşünün.
 5. Youtuber veya üreticiyi araştırın. Her videonun üretici adı video penceresinin altında görünür ve genellikle videonun arkasındaki kişi ve / veya kanalın kendisi hakkında biraz bilgi sahibi olursunuz. Çocuğunuzun en sevdiği YouTube karakterinin etkileyici bir yere sahip olduğunu biliniz.
 6. Önerilere bakın. Sayfanın sağında listelenen önerilen videolar bir şekilde ana videoyla ilişkili. Onların yaşa uygun görüp görmediklerini değerlendirmek için değerlendirin ve ana videonun çocuğunuza uygunluğuna dair bir gösterge olacaktır.
 7. Reklamları düşünün. Video önce bir reklam çalıyorsa, aslında bu iyi bir işarettir. Reklamdan yararlanma ve para kazanma (çoğu YouTube kanalının hedefi) için, bir içerik oluşturucunun örnek bir video göndererek bir YouTube iş ortağı olmaya başvurması gerekir. YouTube, hizmet şartlarını ve topluluk yönergelerini (kaba veya çalıntı içerik) uymayan videoları reddeder. Başka bir deyişle; evet, bu çocuğunuzun daha fazla reklam gördüğü anlamına gelmekle birlikte, ödün vermeye değecek gibi görünüyor ve her zaman reklamları susturabilirsiniz.
 8. Yorumları okuyun. YouTube yorumları negatif olduğu için ünlüdür, ancak kanalların demografik ve tartışma tonunu anlamak için bunları okumaya değer. Kanal içerik oluşturucuları, olumsuzluğu azaltmak için yorumlarını hafifletebilir. Bakımlı yorumlar iyi bir işarettir.
 9. Özet Videolara  dikkat edin. Birçok video üreticisi, genellikle kanallarda kendileri için video reklamlar (çoğunlukla kanal sayfasında görünür) olan vurgulayıcı markalar ve fragmanlar yaparlar. Ana video ve içerik hakkında genel bir bilgi vermek için ellerinden geleni yapıyorlarsa onları kesinlikle izleyin.
 10. Güvenlik modunu açın. YouTube’ un teknik olarak yalnızca on üç yaşını dolduran gençler için olduğunu unutmayın. YouTube, Güvenlik Modu adı verilen, zararlı şeyleri sınırlayan bir filtre sunmaktadır. Herhangi bir YouTube sayfasının en altına kadar ilerleyin. “Güvenlik” ayarı nerede yazılıyor? İşte onu tıklayın.
 11. YouTube’ un önerisini alın. Çoğu çocuk yeni videolar hakkında arkadaşlarından veya ilgili videoları tıklayarak öğrenir (uygun olabilir veya olmayabilir). Ancak YouTube, kaliteli içeriğe ev sahipliği yapmanın çeşitli yollarını sunar. YouTube haberleriyle ilgili bilgi edinin. Harita ve gösterge tablosu’nda ülkenin her yerinde trendlerin nelerin olduğunu öğrenin.
 12. Daha sonra izle modülünden faydalanın. YouTube, size daha sonra izlemek üzere videolar kaydetme olanağı tanır; bu da çocuklarınızın önceden onayladığınız videoları seyretme ihtimalini artırır. Çalma listeleri oluşturabilir ve neredeyse her bir çocuğunuz ya da ilgilendikleri farklı konularda özel olarak hazırlanmış bir içerik programlama çizelgesi tasarlayabilirsiniz.