WINDOWS 10 GERÇEKTEN GÜVENLİ Mİ ?

Windows 10 çalıştıran güncel bir aygıtınız varsa, Microsoft “yüksek düzeyde güvenli bir deneyim” sağlayabileceğini söyledi. Yeni güvenlik standartları geçen ay devreye girmeye başlanan Windows 10 Sonbahar Yaratıcıları Güncelleştirmesi sertifikalı işlemcileri çalıştıran bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, 2’si bir arada cihazlar ve mobil iş istasyonları için geçerli.

Bu işlemciler Intel’in 7. nesil i3, i5, i7 ve i9 cipsleri ile 7. nesil AMD silikonunu ve Intel Core M3 ve Xeon E3 işlemcilerini ve Intel’in en yeni Atom, Celeron ve Pentium cipslerini içeriyor.

Microsoft, Windows 10’un en son sürümünü bugüne kadarki en güvenli işletim sistemi olarak tanımladı ve kötü amaçlı yazılımlara ve fidanware gibi diğer tehditlere karşı koruma sağlayan bir dizi yeni yerleşik özellik içerdiğini söyledi. Güncelleştirme, özellikle işletme kullanıcıları için birkaç yeni güvenlik geliştirmesi içeriyor; bunların arasında iş uygulamaları ve aygıtları için bir Windows Analytics hizmetleri paketi bulunuyor.

Güvenlik Uyumluluğunu Etkinleştirme

Yeni Windows 10 güvenlik standartları aynı zamanda işlem mimarisi, sanallaştırma, Güvenilir Platform Modülü, platform önyüklemesi doğrulama, RAM ve çeşitli yazılım öğeleri için gereksinimleri de belirtiyor. Örneğin, 64-bit talimatları destekleyen işlemcileri olan cihazlarda ve en az 8 gigabayt RAM ile güncel güvenlik sağlıyor.

Bu, Microsoft’un Surface Pro 4 gibi yeni cihazların şirketin en yeni güvenlik standartlarını desteklemediği anlamına geliyor. Bununla birlikte, BleepingComputer.com’un Lawrence Abrams, bu hafta başlarında yayınlanan bir makalede, alıcıların uyumlu cihazlar için fazla harcamak zorunda kalmayabileceğini belirtti ve 499 dolarlık Asus ASUS P-Serisi P2540UA-AB51’in tüm gereksinimleri karşıladığını belirtti.

Abrams, maalesef birçok tüketici tabanlı bilgisayar, gereksinimlerle% 100 uyumlu değil, çünkü pek çok kullanıcının bir TPM modülü içermediğini belirtti. Bu, iki başka seçenek bırakıyor: AMD Ryzen işlemcisi olan, “fTPM adı verilen bir üretici yazılımı tabanlı TPM uygulaması içeriyor” bir cihaz satın alabilir veya bir TPM soketi içeren bir anakart içeren bir Intel tabanlı sistem satın alabilir, daha sonra takmak için ayrı bir TPM satın alabilirsiniz  dedi.

Kurumsal Kullanıcılar için Yeni Donanımlar

Microsoft Windows ve Devices Group’un Güvenlik ve Kurumsal ortağı direktörü Rob Lefferts’e göre, Windows 10’un Sonbahar Creators Güncelleştirmesini çalıştıran uyumlu aygıtlara sahip kurumsal kullanıcılar, tehditleri önlemek ve korumak için birden fazla yeni kaynağa sahipler. Bu kaynaklar, Lenovo, HP, Panasonic, Toshiba ve Fujitsu gibi orijinal ekipman üreticisi ortakların cihazlarını sağlamak için Windows AutoPilot bulut hizmetini içeriyor.

Lefferts, yeni bir blog yazısında, Windows Defender Gelişmiş Tehdit Koruması’nın bir diğer gelişmiş özelliği, Windows önleyici koruma güvenliği yığını boyunca “‘tek cam bölmesi’ görünümü” sağladığını belirtti. Ve Windows Defender Exploit Guard, yalnızca güvenilir uygulamaların korunan klasörlere ve belgelere erişmesine izin vermek için yeni Kontrollü Klasör Erişimi’ni desteklediğini söyledi.

Analist firma Forrester Inc’in yakın tarihli bir raporuna göre, küresel işletmelerin üçte birinden fazlası Windows 10’u kullanıyor ve yüzde 14’ün de yüzde 14’ü önümüzdeki yıl OS’u kurmayı planlıyor. Güncellenmiş işletim sistemi ile elde ettikleri güvenlik seviyesi, Bununla birlikte, Forrester’ın kıdemli analisti Christopher Sherman’ın belirttiği gibi, bir dizi dağıtım faktörüne bağlı.

Sherman, geçen ay “Microsoft, doğru yönde adımlar atıyorsa, basit bir Windows 10 yükseltmesiyle düşündüğünüz gibi korunmuyor olabilir” dedi. “Windows 10’un sağladığı güvenlik düzeyi, istediğiniz gizlilik seviyesine, güvenlik eklentilerine ve destekleyen donanıma bağlı olarak yaptığınız seçime bağlı.”