WHATSAPP YEDEKLERİNİZ GOOGLE DRIVE DA FAKAT GÜVENLİ DEĞİL

Facebook’a ait olan WhatsApp, hem mesajlarınızı hemde konuşmalarınızı uçtan uca şifreleme ile korunduğunu tahhüt etmişti, ancak Android kullanıcısı bunun doğru olmadığını keşfetti. 

Geçen ay, WhatsApp, Google Drive’a yedeklenen iletilerin uçtan uca şifreleme ile korunmadığını doğruladı ve şimdi yedeklenmiş WhatsApp verilerinin henüz güvenli olmadığını bildirdi. Bu ayrıca Apple uygulamasında da şifrelenmemiş olması nedeniyle Apple’ın iCloud depolama alanı için de geçerli olduğunu doğruluyor.Yani WhatsApp da hem konuşma hemde mesajlaşmanın tam da güvenli olmadığı ayyuka çıkmış oldu.

Bu kötü özelliğinin yanında WhatsApp yedekleriniz ( resim, mesaj… gibi ) Android’ de ve IOS da Google Drive’ ın her kullanıcıya vermiş olduğu 15 GB lık depolama alanını etkilemeyecek.Yani WhatsApp kullanıcıları, Google Drive’daki tüm verileri, her bir kişi için izin verilen Google Drive’daki bir 15 GB depolama alanından ayrı olarak depolayabilecek.

İlerleyen günlerde WhatsApp bir güncelleme yayımlayarak, Google hesabınızdaki dökümanları paylaşabileceğiniz ve Google Drive ile entegrasyon desteğini ile Google Drive da tuttuğunuz bütün verilerinize ulaşma imkanını da sunacak.