İşte Toyotanın TJ Cruiser konsepti

ilk baktığımızda sanki SUV gibi gözüküyor ama içersine göz gezdirince SUV’dan daha çok çok küçük ölçekli bir minibüs görünümü veriyor.

SUV mu yoksa minibüs mü ?

Toyota’nın Tj Cruiser konseptini ilk kez açıklayıp görüntülerini yayınladığında kafama takılan soru bu oldu. Otomobil şirketine göre cevap, dört kişilik binek araçların “bir kargo minibüsünün genişliği ile bir SUV’un güçlü tasarımı arasındaki uyumlu dengeyi temsil etmesidir” diyorlar. Bunu falza kurcalamadan TJ’nin kısaca özelliklerine geçelim:

Tj’nin kamyonet benzeri özelliklerinde ön ve arka yolcu koltukları tamamen düz tutularak içeride 3 m (9,8 ft) uzunluğa kadar nesnelerin depolanmasına olanak sağlanıyor. Aslına bakarsanız da bu aracı hem iş hem de kendi özeliniz için kullanabilirisiniz. Gerçekten çok güzel düşünülmüş. Geniş kayar yan kapıları , geniş bir arka kapı ve şoför koltuğu hariç bütün koltukların çok kolay bir şekilde katlanabilir ve sökülebilir olması herhangi bir koli, bisiklet veya kişisel eşyaların yüklenmesi ve boşaltılmasında kolaylık sağlayabilir.

Acaba Off-Road mu ?

TJ, ön ve dört tekerlekten çekiş arasında geçiş yapma yeteneği ile birlikte, büyük SUV boyutlu lastikler tarafından gerçekleştirilen sağlam bir süspansiyon sistemi var. Ayrıca çizilmeye karşı dayanıklı bir başlık, çatı ve çamurlukları var aslına bakarsanız birazda sanki off-road görünümü vermiyor değil.

Toyota, teknik ayrıntılar için fazla bir şey yayınlamadı. Aracın 2.0 litrelik bir motor + hiybrid sistemle çalışacağını bildirdi.

TJ’ nin üretimine devam edip etmeyeceği konusunda henüz bir haber yok. Bu arada, en azından konsept aracını gerçek hayatta görmek istiyorsanız, 25 Ekim 2017’den 5 Kasım 2017′ ye kadar Tokyo Motor Show’da sergilendiğini hatırlatalım. Ne olduğunu, hangi sınıfa gireceğini çözemediğimiz bu ilginç aracı görmek için oralara gider misiniz bilemiyorum 🙂 Birde TJ’nin ne anlama geldiğini belki merak ediyorsunuzdur. Onu da söyleyelim: TJ Japonca’da “Araç Kutusu” ve “Sevinç” anlamına geliyormuş.

Kaynak : TOYOTA