Google’ın sanallaştırma birimi kullanıcıların sunucularını bulut tabanlı çalıştırabilmek için bir beta sürüm hazırladığını duyurdu.

Bu şu anlama geliyor Google’ın hizmet altyapısından alacağınız sanal makinelerde sanal bir makine çalıştırabileceğiniz anlamına geliyor. Hizmet şu an için bir beta ve KVM Hypervisor’u kendisi KVM’de çalışan bir Google Cloud VM içinde çalıştırmanızı gerektiriyor. Google, ESX veya Xen’i desteklemiyor; ancak bu, KVM’nin VMware’in VMDK dosyalarını içe aktarabilmesi nedeniyle üstesinden gelinmesi gereken büyük bir engel değil ve çok sayıda araç, VM’leri yeniden formatlamanıza izin veriyor.

Bu nasıl bir avantaj sağlar elektrik masrafınız azalır, sunucu masrafınız azalır , bakım masrafınız azalır , taşınma derdinde kafayı yemezsiniz … gibi bir sürü avantajı var fakat dezaavantaj olarak da internetin gitmesi veya bağlantı kopmalarında saçınız başınızı yolabilirsiniz veya buluttaki sistem delirdiğinde kendinizi camdan atabilirsiniz.

Tabi burda asıl amaç bence yedekleme olmalı ve herhangi bir felaket anında internetin olduğu bir yerde her zaman çalışan ve dünyanın dört bir yanında çalıştırabileceğiniz bir server ve sistem odanızın olmasını sağlayabilirsiniz.