Subaru’ nun 293 Adet Ascent Modeli Hatalı Çıktı

Bir yazılım hatası Subaru’nun Ascent 2019 SUV’lerinin 293 tanesini tamamen ortadan kaldırmasına neden oldu .  Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetimi ( NHTSA ) ile yapılan bir güvenlik hatırlatma raporuna  göre , yanlış kodlama sayesinde bu kritik hata robotların hata yapmasına neden oldu.

Robotlar, ikinci sıradaki kapılara menteşeleri tutan otomobillerin B sütunlarındaki kaynakları kaçırmasıyla anlaşıldı. Bu gaff, otomobillerin direnç gücünü azalttı ve bir kaza anında yolcuların yaralanmasına yol açabilecek soruna neden olabileceği belirlendi. 

Subaru, kusurun 13 Temmuz ile 21 Temmuz arasında bir araya getirilen araçlarda bulunduğunu söyledi. Temmuz ayında bir denetim sırasında ilk defa tek bir arızalı aracı tespit ettikten sonra bir iç soruşturma başlattığında hatayı buldular. Subaru hatayı hemen fark ettiğinden dolayı bu tarihler arasında 9 adet satılmıştı ve Subaru bu araçları geri çağırdı. Diğer araçlar ise satılmadan düzenlemeleri yapıldı.

Bu ayın başlarında General Motors 1.2 milyon aracı geri çağırmak zorunda kalmıştı çünkü bulunan hata Elektronik Güç Direksiyon sisteminin anlık olarak arızalanmasına neden oluyırdu. Subaru’nun  olayından farklı olarak , sorunu çözmek için bir yazılım düzeltmesi yeterli olmuştu.

Araçlar ve üretim süreçleri yazılımlara daha fazla güvenmeye devam ettikçe, otomobil üreticilerinin geliştirme uygulamaları daha sıkı hale getirmeli ve müşterilerin güvenliğini sağlamak için daha yüksek kaliteli sürümler sunmalı.