Star of Bosphorus Veri Merkezi Sismik İzolasyon Teknolojisi ile Türkiye’nin En Güvenlisi

Türkiye’nin datasını koruyan kale Star of Bosphorus Veri Merkezi, son 2 bin 500 yıl içindeki sismik olayların korelasyonu dikkate alınarak, olası bir depremde operasyonun devamlılığını sağlamak üzere tasarlandı. Deprem anında binanın tamamının korunmasının sağlandığı Star of Bosphorus ile NGN, Türkiye’de bir ilke imza attı.

Global standartlarda yapısal ve sismik tasarımı ile öne çıkan Türkiye’nin en gelişmiş veri merkezi Star of Bosphorus, güvenilirlik ve kesintisiz çalışma süresini birinci önceliği yapan kurumsal müşteriler için eşsiz bir tesis konumunda.

Dünyada sayılı deprem etkisini en aza indirmeye yönelik olarak tasarlanmış yapısal sismik izolasyonu bulunan Star of Bosphorus, kesintisiz çalışma ve yüksek standartlarda veri güvenliği sunuyor.

NGN İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Müfit Süer Star of Bosphorus Veri Merkezi’nin sismik izolasyon teknolojisi hakkında şunları söyledi: “Dünyada kabul görmüş FEMA (Federal Acil Durum Yönetim Kurumu) standartları doğrultusunda, son 2 bin 500 yıl içindeki sismik olayların korelasyonu dikkate alınarak, depremde operasyonun devamlılığını sağlamak üzere tasarlanan Star of Bosphorus ile Türkiye’de bu alanda bir ilke imza attık. 138 adet sismik izolatör üzerinde konumlandırılan yapısı ile deprem anında binanın tam korunumunun sağlandığı Star of Bosphorus’ta, yaşanabilecek kesintiler ortadan kaldırılacak.

DCIM100MEDIADJI_0022.JPG

Star of Bosphorus Veri Merkezi için belirlediğimiz sismik performans hedeflerini; geleneksel sistemlerle inşa edilen tipik binaların ötesinde TIER standartlarına göre tasarlanan veri merkezlerinde kullanılan hedeflerden de yüksekte tuttuk. Tesis; yaklaşık olarak 2 bin 500 yılda bir meydana gelen en büyük depremde dahi faaliyetlerine devam edecek, herhangi birhasar meydana gelmeyecek şekilde tasarlandı.”

Star of Bosphorus Veri Merkezi ayrıca, uluslararası danışmanlık firması ARUP tarafından bağımsız bir akran değerlendirmesini geçerek dünyanın sayılı, en güvenli veri merkezlerinden biri olduğunu ispatladı.

Star of Bosphorus Veri Merkezi’nin yapısal ve sismik tasarımı için ilk defa geliştirilen tasarım yöntemleri 25-29 Haziran 2018’de ABD’nin Los Angeles şehrinde gerçekleştirilen Amerikan Ulusal Deprem Mühendisliği Konferansı’nda sunuldu.

NGN’in Sismik Yalıtım Başdanışmanı, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Barış Erkuş konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu: “Star of Bosphorus Veri Merkezi’ni gerçek anlamda eşsiz kılan asıl özellik; tesisin sismik tasarımı. Veri merkezinin bulunduğu lokasyon aktif deprem bölgesinde yer aldığından, tesis için müşterilere en iyi hizmeti sağlayacak, mümkün olan en iyi sismik koruma sisteminin uygulanmasına karar verildi; hizmetlerin operasyonel açıdan sürekliliği esas alınarak gerekli çalışmalar yapıldı. Star of Bosphorus Veri Merkezi’nin hem yapısal ve sismik tasarımının hem de tüm tesis tasarımının yeni yaklaşımlar getirdiğine ve gelecekteki projeler için yeni bir standart oluşturduğuna inanıyoruz.”

Türkiye’de ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren teknoloji grubu NGN tarafından hayata geçirilen Star of Bosphorus Veri Merkezi’nde şirketlere danışmanlık, bulut, uygulama yönetimi, felaket kurtarma, yedekleme ve iș sürekliliği, güvenlik, veri depolama, barındırma başta olmak üzere geniș bir yelpazede, uluslararası standartlarda veri merkezi hizmetleri sunuluyor.