Sony MDR-Z7M2 Premium kulaklıklarla canlı müzik atmosferini yeniden yaratın

Sony, çok beğenilen MDR-Z7 kulaklıklarının devamı niteliğinde olan MDR-Z7M2’yi tanıttı. Bu model, Fibonacci desenli ızgara ve kutuda gelen Φ4,4mm dengeli bağlantı kablosu gibi, Signature Serisi MDR-Z1R’lerdeki teknolojilerle geliştirildi.

Sony’nin “mükemmel ses sunma” taahhüdüne olan bağlılığının bir kanıtı olarak Z7M2, doğrusal bir düzlem dalgası ile birlikte geniş bir frekans tepkisi ve dinamik aralık sunuyor. Bu teknoloji, müzik enstrümanlarının ve seslerin etrafında oluşan “havanın” dinleyiciler için gerçekçi bir şekilde yeniden üretilmesini sağlıyor ve canlı müzik ortamlarındaki üç boyutlu ve mekâna yayılmış ses deneyimini yaşatıyor. Z7M2 kulaklıkların 70 mm HD sürücüsünde, dome’ların yükseltildiği ve profillerin optimize edildiği alüminyum kaplı Sıvı Kristal Polimer diyafram kullanılıyor, bu da dinleyicilere rafine edilmiş ses sağlıyor.

Uzman kulaklar için uzman sesler

Z7M2, MDR-Z1R’den uyarlanmış ve yeniden geliştirilmiş sürücü ünitelerine sahip. Bu ünitelerde orta-yüksek aralıkta düşük bozulmalarla doğal ses üretimi için yeniden geliştirilmiş alüminyum kaplı Sıvı Kristal Polimer diyaframlar bulunuyor. Diyaframın dome’u büyütüldü ve optimize edildi. Böylece orta-düşük aralıkta net ses ve orta-yüksek aralıkta mükemmel ses üretimi sağlandı. Sürücü ünitesinde daha büyük (MDR-Z7’ye kıyasla hacmin iki katı) bir mıknatıs bulunuyor. Bu da, daha güçlü bir sürücü ile gelen keskin bir netlik sunuyor.

Sert reçineden yapılmış Fibonacci desenli ızgara, incelik ve sağlamlık sunuyor. Bu yapı, tüm frekanslarda sorunsuz ses üretimi için ultra yüksek frekanslardaki ızgaradan gelen ses sönümlerini en aza indiriyor.

Bunlara ek olarak, gövdede özel bir akustik port olarak yer alan Beat Response Control, sürücünün arkasındaki hava akımını kontrol ediyor ve düşük frekansları üretirken diyafram hareketlerini optimize ediyor; aynı zamanda bas seslerdeki geçici tepki karakteristiklerini geliştirip müziğin ritmini doğru bir şekilde aktarıyor.

Z7M2’deki diğer özellikler, kulaklık bağlantı jaklarındaki kurşunsuz lehimin ve corson alaşımlı birleşim yerlerini içeriyor. Sony tarafından geliştirilen ses cihazı lehimi, sinyal kaybını en aza indirmek ve temas esnasında saflığı korumak için kullanılıyor. Corson alaşımı (bir çeşit bakır alaşımı), düşük direnç değeri ve yüksek dayanıklılığı nedeniyle jaklardaki elektrik iletimi için ideal bir malzeme olarak öne çıkıyor.

Kablolar ve bağlantılar

Z7M2, standart dengesiz kablo ve dengeli bağlantı kablosu olmak üzere iki farklı kulaklık kablosuyla sunuluyor. Cihaza kulaklık bağlantısını sabitlemek ve kablonun dayanıklılığını artırmak için vida kilitleme mekanizması bulunuyor. Z7M2 ayrıca, daha ince detaylar, daha yumuşak tizler ve daha az ses bozulması için gümüş kaplama bir dengeli bakır kabloya sahip.

Sony ayrıca, ses üretimini daha da geliştiren yüksek kaliteli benzersiz kulaklık kabloları olarak, Sony’nin kulaklık mühendisliği alanındaki mükemmelliği ve KIMBER KABLE’ın kablo tasarımı ve üretimi alanındaki uzmanlığını birleştiren ve ayrı olarak satılan KIMBER KABLE® kablolarını öneriyor. 8 telli örgülü yapıya sahip kablolar daha yüksek netlik, daha düşük dış gürültü, en aza indirilmiş ses karışması ve en uygun elektriksel parametrelerle mükemmel ses kalitesi sunuyor. Altın kaplama, sinyal saflığı için üstün bir iletkenlik sağlıyor. Uç kısmındaki alüminyum alaşım, ses titreşiminin daha fazla azaltılmasını sağlayarak mükemmel bir akustik performans sunuyor. Kulaklık tarafındaki bağlantılarda, sağlam ve güvenli bir tutuş sağlayan vidalı kilit halkaları bulunuyor.

Her şey konfor için

Z7M2’nin kullanım konforunu arttırmak için, kulaklığa 3D dikişli ergonomik şekilli kulak yastıkları eklendi. Bu da dengeli basınçla birlikte daha yüksek bir konfor seviyesi sunuyor. Bu yastıklar, uzun süreli kullanımlarda bile kullanıcının kafa şekline uyacak şekilde tasarlandı. Bu katlanan yapı, hava sızdırmazlığını artırarak dışarı ses sızmasını azaltıyor ve dinleyiciye güçlü derin baslar sağlıyor. Kulak yastıklarının yüzeyinde nem emici ve düşük geri itme özelliklerine sahip yumuşak üretan köpük yastıklar kullanıldı. Bu, havasızlık hissini azaltıyor ve rahat, uzun bir dinleme deneyiminin sağlanmasına yardımcı oluyor.

Alüminyum alaşımlı askıya ve sürgülü sisteme sahip sentetik deri kaplı kafa bandı, Z7M2’nin hafif olmasına ve yıllar boyu dayanıklı kalmasına imkân tanıyor. Özel bir anotlama işlemi, günlük kullanımın neden olduğu çizikleri en aza indirirken askının sağlamlığını artırıyor. Z7M2’nin tasarımında, yan basınç noktasının kafaya daha yakın olduğu iç eksen yapısına özel bir önem verildi. Bu tasarım, kullanıcıya her zaman daha iyi kullanım konforu sunuyor. Z7M2 ayrıca bağlantı noktalarının hareketinden kaynaklanan mekanik gürültüyü en aza indiren sessiz bağlantı mekanizmasına da sahip. Böylece, en seçici dinleyiciler için de sessiz bir deneyim sağlanmış oluyor.

  • Signature Serisi MDR-Z1R’lerdeki teknolojilerle geliştirilmiş ses kalitesi
  • Yeni geliştirilmiş 70mm sürücü ünitesi, alüminyum kaplı Sıvı Kristal Polimer diyaframlar, daha büyük mıknatıslar ve Fibonacci desenli ızgara
  • 4Hz ila 100kHz arasında geniş bir yelpaze sunan üç boyutlu, uzamsal bir deneyimle sağlanan mükemmel ses kalitesi
  • Yeterince kalın ve düşük geri itmeli üretan köpükten üretilmiş kulaklık yastıkları basıncı azaltır ve uzun süreli kullanım konforu sağlar.