Sony’nin en son teknoloji ürünü MASTER Serisi AF9 OLED TV, sinema salonlarındaki görüntüyü evlere taşıyor ve prodüksiyon stüdyolarında kullanılan profesyonel bir görüntü kalitesi sunuyor.

Sony, yeni nesil X1™ Ultimate Görüntü İşlemcisi olmak üzere çok sayıda teknoloji ve çözümden yararlanan eşi görülmemiş görüntü kalitesi veren yeni televizyon serisini satışa sundu.

Yeni AF9 OLED TV, Sony’nin sadece en yüksek görüntü kalitesine sahip TV modelleri için kullandığı MASTER Series yelpazesi içinde yer alıyor. Film üreticilerinin göstermek istediklerini olduğu gibi aktarma hedefiyle yola çıkan Sony, MASTER Series televizyonlarında tıpkı prodüksiyon stüdyolarında olduğu gibi profesyonel bir görüntü kalitesi sunuyor.

MASTER Series modeli AF9, yeni nesil Görüntü İşlemci X1 Ultimate ile donatıldı. Bu işlemci, MASTER Series’in aslına sadık kalan görüntüsünün sunulmasında hayati bir rol oynuyor. Görüntü İşlemcisi X1 Ultimate, istisnai doğruluk ve detay için Sony’nin yeni nesne tabanlı “Super Resolution” özelliği ile görüntüdeki nesnelerin her birini akıllı bir şekilde tespit ve analiz edebiliyor. Aynı zamanda, dikkat çekici ölçüde güncellenen nesne tabanlı HDR remaster da artık her nesnenin daha iyi derinlik, hassas doku ve bütün olarak daha gerçekçi görüntü için yeniden düzenlenmesine imkan veriyor.

MASTER Series, Portrait Displays tarafından sunulan, sektör lideri görüntü kalibrasyon yazılımı CalMAN®’a da hazır*. CalMAN, profesyoneller tarafından, yayıncılık, prodüksiyon ve post-prodüksiyon alanlarındaki içerik yaratıcılarının talep ettiği katı gereksinimlerin kalite kontrolünü sağlayan bir araç olarak yaygın şekilde kullanılıyor. CalMAN, TV’nin ömrü boyunca görüntü kalitesini korumaya çalışma sıkıntısını ortadan kaldırıyor.

TV görüntü, ses ve tasarımında inovasyon

Amiral gemisi AF9 TV’de, Sony’nin OLED için orijinal panel denetleyicisi Pixel Contrast Booster ile donatıldı. Renklerin yeniden yaratım alanını yüksek parlaklık ile genişleterek dinamik aralığı maksimize ediyor. Görüntüler, ekstra detay ve doku ile geliştiriyor.

AF9 OLED TV, yeni Acoustic Surface Audio+™ teknolojisi sayesinde, en üst düzey ses kalitesi sunuyor. İlk olarak geçtiğimiz yıl eleştirmenlerin beğenisini kazanan A1 serisinde sunulan Acoustic Surface™, bu yıl da AF8’de kullanılmıştı. İyileştirilen Acoustic Surface Audio+, ekranın merkezindeki ek aktüatör ve ekstra subwoofer kanalı ile bir 3.2 kanallı ses sistemi sunuyor. Merkezdeki ek aktüatör, sinema salonlarında bulunan akustik olarak şeffaf (AT) bir ekranın arkasına gizlenen merkezi hoparlörler ile aynı görevi görüyor. Yanlara bakan üç aktüatör ve iki subwoofer ile, AF9, izleme deneyimini önemli ölçüde geliştiren zengin bir ses alanı yaratıyor. Aynı zamanda, AF9’da Acoustic Surface Audio+’ın bir ev sinema sisteminin merkezi hoparlörü olarak kullanılmasına imkan veren bir merkezi hoparlör de bulunuyor.

Netflix Calibrated Mode

Sony, tarihi boyunca Sony Pictures Entertainment ile birlikte, 2000 yılında film yaratıcılarının kriterlerini karşılayan bir görüntü modunun hazırlanmasından HDR’ın yakınlardaki standardizasyonu ve bunların film prodüksiyonuna taşınmasına kadar her zaman profesyoneller ile çalıştı. MASTER Series için de Sony, Netflix ile birlikte, “Netflix Calibrated Mode”u da hayata geçirdi. Bu eşsiz özellik, sanatçıların yaratıcı vizyonu ve amacını koruyabilmek için, profesyonel sinema kalitesini televizyona da yansıtmak üzere özel olarak geliştirildi. Tek bir menü ayarına tıklayarak hikayenin hayata geçirilmesine yardımcı olan Netflix Calibrated Mode, görselleri aslına sadık biçimde yeniden yaratıyor. Eğlence meraklıları sevdikleri TV dizilerini, filmleri, belgeselleri ve daha fazlasını Netflix üzerinde izlerken artık bu deneyimin tadını çıkarabilecekler.

AF9 serisi film, müzik, fotoğraf, oyun, arama, uygulama ve daha fazlasından oluşan bir dünyayı keşfetmenize imkan veren Android TV™ üzerine kurulu. Sesli Arama fonksiyonu, içerik bulmayı, soru sormayı ve TV’ye kumanda etmeyi dikkat çekici ölçüde kolaylaştırıyor. Dahili Chromecast™ ile, içerikleri akıllı telefon veya tabletinizden zahmetsizce TV’ye gönderebilirken, Google Play™’e erişim ise, en sevdiğiniz filmler, TV dizileri ve oyunların tadını çıkarmanıza imkan veriyor.

AF9, OLED ekranı ile, izleme ve dinleme deneyiminin ustalıkla hazırlanmış bir bileşimini temsil ediyor. Bunların tümü de tek bir levhaya, sadece kendisini dik tutan standa bağlı olan ekrana sıkıştırılıyor. Biçimi ve malzemeleri, yuvarlak köşeli çerçeve ve kumaş kaplı arka standı ile yumuşaklık sunuyor. Bu özellikler, AF9’un öne çıkan bir görsel varlık sunarken aynı zamanda içinde bulunduğu ortama da karışıyor.

MASTER Series AF9 (55 inç ve 65 inç modeller) 4K HDR OLED TV

• Görüntü cihazı olarak Pixel Contrast Booster özellikli OLED ekran.

8 milyon adet kendiliğinden ışık veren piksel ve orijinal Sony OLED panel denetleyicisi, eşi görülmemiş siyahlar, gerçek renkler ve geniş izleme açısı ile ciddi ölçüde zenginleştirilmiş bir görsel deneyim sunuyor.

• Nesne tabanlı Super Resolution, Nesne tabanlı HDR remaster, Super Bit Mapping™ 4K HDR ve Çift veri tabanı işleme teknolojileri ile en üst düzey 4K HDR izleme deneyimini sağlayan X1™ Ultimate Görüntü İşlemci.

•Acoustic Surface Audio+™, yana bakan üç aktüatör ve iki subwoofer’dan sunularak izleme deneyimini büyük ölçüde iyileştiren zengin bir ses alanı yaratıyor.

• İçerik yaratıcılarının vizyonunu doğrudan TV’ye getiren Netflix Calibrated Mode.

• CalMAN’ın profesyonel sınıf kalibrasyonu destekler.

• Renk doğruluğu için daha da geliştirilen TRILUMINOS™ Ekran ile canlı, genişletilmiş renkler.

•Android TV™ film, müzik, fotoğraf, oyun, arama, uygulama ve daha fazlasından oluşan bir dünyayı keşfetmenize imkan veriyor. Sesli Arama fonksiyonu, içerik bulmayı, soru sormayı ve TV’ye kumanda etmeyi sağlıyor. Dahili Chromecast™, içerikleri akıllı telefon veya tabletinizden zahmetsizce TV’ye gönderebilirsiniz. Google Play™’e erişim, en sevdiğiniz filmler, TV dizileri ve oyunların tadını çıkarmanıza imkan veriyor.

• Yumuşak şekilde biçimlendirilen minimalizm: ekran tek bir levha ile sadece kendisini ayakta tutan standa bağlı.

• Desteklenen HDR formatları: HDR10, Dolby Vision™, HLG.

Ürünlerin Ekim ayında Türkiye’de satışa çıkması bekleniyor.

*Bu özelliğin active olması için CalMAN ölçüleme yazılımının bilgisayara yüklenmesini, biçim üreticiyi, ve bir sayaç (renk ölçer, spektrofotometre vb) gerekiyor. Ayrıca “CalMAN for BRAVIA” uygulamasının Google Play üzerinden televizyona indirilmesi gerekmektedir