ŞİMDİ SIRA ELEKTRİKLİ VE İNSANSIZ GEMİLERDE

Norveçli şirket Yara, deniz teknolojileri şirketi Kongsberg ile 2018 yılının sonlarında açık denizlere geçecek olan dünyanın ilk elektrikli ve otonom konteyner gemisini inşa etmek üzere bir araya geldi

Yara şirketi, Birkeland adlı yüksek teknoloji konteyner gemisi, Yara’nın Prosgrunn üretim tesisi ile yakınlardaki Brevik ve Larvik kasabalarına kimyasal madde ve gübre taşıyor. 2019’da çalıştırmaya geçmeden önce 2018’de insanlı bir tekne olarak ve 2020’de tamamen özerk denetim altında çalışacak.

Yeni operasyonun en yakın yararı, şirketin ürün taşımacılığını daha önce yılda 40.000 kamyon yolculuğuna çıkardığı bu yeni, tamamen elektrikli nakliye yoluna kaydırması nedeniyle NOx ve CO2 emisyonlarında büyük bir azalma bekleniyor.

YARA’nın Başkanı ve CEO’su Svein Tore Holsether, “Bu yeni akülerle çalışan konteyner gemisi ile karadan karaya taşınıyoruz ve böylece gürültü ve toz emisyonlarını düşürüyor, yerel yolların güvenliğini iyileştiriyoruz ve NOx ve CO2 emisyonlarını azaltıyoruz” dedi.

Yara Birkeland

Okyanuslarımızı çaprazlayan tamamen robotik gemilere geçmeden önce üstesinden gelmek için halen çok sayıda pragmatik ve düzenleyici sorunlarla uğraşmamız gerekiyor. Norveç bu konularda geçtiğimiz yıl Norveç Denizcilik Makamı ve Norveç Kıyı Yönetimi ile çalışmanın ön saflarında, özerk gemiler için dünyanın ilk test bölgesi olan Trondheim fiyortunu belirleyen bir anlaşma imzaladı.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Rolls Royce’un , sahildeki kontrol merkezlerinde ekipler tarafından güverte bulunmayan robot gemilerinin uzaktan izlendiği otonom nakliye vizyonunu açıklamışlardı. Özerk veya uzaktan kumandalı gemilerin avantajları muazzam olabilir, çünkü gemiler insan kabinleri veya güverte ihtiyaçlarını ortadan kaldırarak maksimum verimlilik için yeniden tasarlanacaklar.

Yara ve Kongsberg ilk ticari, elektrikli, otonom konteyner gemisini piyasaya sürdüğünde gemicilik sektörü tamamen değişmiş olacak. Tam otomatik operasyonlar için 2020 yılındaki beklentileri, geçen yıl Rolls Royce tarafından öngörüldüğü tarihi yansıtmaktadır. Bu nedenle, kendinden kumandalı deniz araçlarının geleceği kendinden kontrollü otomobillerden daha hızlı gelebilir.

Geminin faydaları aşağıdaki videoda özetlenmiş.

Kaynak: Yara