SEAGATE SSD LERE KAFA TUTACAK YENİ TEKNOLOJİ GELİŞTİRDİ.

Seagate, sabit disk sürücülerinin performansını iki katına çıkarabilen Multi Actuator teknolojisini açıkladı. 

Gelecekte HDD’ lerin SSD’ ler ile sayı ve performans bakımından başa çıkabilmek için sabit disk kapasitesini hızını ve performansını geliştirmek yalnızca resmin bir parçası. Okuma ve yazma hızları devam edemezse, bu kazanımlar kaybolacak ve bu amaçla Seagate, iki veri kümesinin aynı sürücüye aynı anda okunmasını sağlayan Çoklu Aktüatör teknolojisini açıkladı.

Bilinen bir sabit disk sürücüsünde, bir kola tutturulmuş bir dizi manyetik kafa aracılığıyla bir yüzeye veri yazılır ve veriler bir yüzeyden okunur. Bir aktüatör bu kafaları yukarı ve aşağı, genellikle bir grup olarak hareket ettirir. Seagate’in performansı artırma planı yeterince basit geliyor: iki aktüatör kullanmak.

Şirketin Çoklu Aktüatör teknolojisini kullanan sabit diskler iki bağımsız kola sahip olacak ve bu cihazlar iki veri kümesini aynı anda işleyebilecekler. Bu, sürücünün performansını iki katına çıkarıcak.

Bu HDD’ lerin en büyük özelliği SSD’ lere göre çok daha fazla saklama kapasitesi sahip olmaları ve fiyat-performans ilişkileri olacak

Seagate henüz belirli bir zaman çizelgesi yayınlamasa da, şirket Çoklu Aktüatör teknolojisinin geliştirildiğini ve yakın gelecekte ürünlerde görüneceğini söylüyor.

Kaynak: Seagate