SAMSUNG TELEFONLARI ÇOK YAKINDA 12 DK DA ŞARJ OLABİLECEK

Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) bilim adamları, lityum iyon pillerin kapasitesini büyük oranda artırabilecek ve beş kat daha hızlı şarj edebilecekleri bir atılım keşfettiler.

Bir atom kalınlığında karbon tabakasından oluşan grafen ince ve oldukça esnekliği, güç ve kimyasal kararlılığa sahiptir. Aynı zamanda elektriği bakırdan 100 kat daha etkili şekilde yönetiyor ve elektronları silikondan 140 kat hızlı (hızlı şarj için iyi) hareket edebiliyor.

Bu özellikler, lityum iyon pilleri bir sonraki seviyeye taşıyabilecek materyalleri araştıran bilim insanlarının dikkatini çekti. Araştırmacılar, grafen ile silikon , bakır ve asfalt gibi diğer materyalleri laboratuarda önemli performans sıçramaları gösteren piller üretmek için karıştırarak bazı umut verici ilerlemeler kaydetti.

Şimdi, SAIT’deki bilim adamları, Seul Ulusal Üniversitesi’nin Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Okulu’ndan bir ekip ile birlikte, grafenin silisyum ile karıştırılarak, kimyasal buhar birikimi adı verilen bir süreçle patlamış mısır benzeri grafen topları üretmek için bir yol buldular . Grafenin bu büyük topları, anot için bir malzeme olarak kullanıldı ve burada nikelden zengin katoda koruyucu bir tabaka olarak düzgün şekilde kaplandı. Bu tabaka hem kötü yan reaksiyonlar içeren hem de fazladan iletken yollar sunan bir amaca hizmet edecek.

Ekip, araştırmasına dayanarak, bu şekilde grafen topları içeren tam bir lityum-iyon pilin şarj sürelerini bir saatten 12 dakikaya kadar azaltabileceğini belirtti. Ayrıca, kapasitesinde yüzde 45’lik bir artış sağlanacak ve 60 derecede bile oldukça dengeli ve güvenli bir şekilde telefonların çalışmasını sağlayacak. Kararlı çalışma sıcaklıkları Samsung için çok önem arz ediyor.

SAIT adına araştırmaya öncülük eden Dr. Son In-hyuk, “Araştırmamız, çok fonksiyonlu kompozit malzeme grafeninin makul bir fiyata satılmasını sağlıyor” dedi. “Aynı zamanda, mobil cihazlar ve elektrikli araçlar için piyasaların hızla büyüdüğü bir ortamda lityum iyon pillerin özelliklerini önemli ölçüde geliştirdik … Bu taahhütler ışığında ikincil pil teknolojisini sürekli olarak keşfetmek ve geliştirmekteyiz.”

Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı .

Kaynak: Samsung