Okullarda Cep Telefonu Yasaklanmalı mı ?

Fransa da Okullara Cep Telefonu Yasağı Geliyor.

Fransa’nın eğitim bakanlığı, eylül başında yürürlüğe giren ve dokuzuncu sınıfta kadar öğrencilere uygulanan akıllı telefon yasağının, sınıfta daha fazla dikkat çekmeye ve daha fazla etkileşime girmesine yardımcı olacağını ve çeşitli çalışmaların bu türden korelasyonları öne çıkaracağını umuyor.

Bazı uzmanlar, yasağın uygulanabileceğine kuşkuyla yaklaşıyor ve öğretmenler ise internet egemenliği altında olan çocukların bu kurala karşı çıkacaklarını söylüyor. Ancak Fransız hükümeti, dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmeden çocukların gerçek yaşamı ve sosyelleşme temellerini asla öğrenemeyeceğine inanıyor.

Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer “Çocukları 21. yüzyılda hazırlamak istiyorsak, onlara modernliğin araçlarını vermeliyiz: matematik ustalığı, genel kültür, sosyal ilişkilerde gelişebilme yeteneği, başkalarıyla tartışabilme, başkalarını anlama ve saygı duyma becerisi. o zaman çok daha güçlü dijital beceriler elde edebilirler. Bizim çocuklarımıza ve ebeveynlere mesajımız her zaman telefonlarla olmayın sosyelleşin ”dedi.

Akıllı telefon yasağı şimdilik sadece ortaokul sınıflarına uygulanacek ve ders esnasında akıllı telefonlar kullanımını yasaklanack. Yeni yasa aynı zamanda okul bahçesi de dahil olmak üzere tüm okul alanlarına da uygulanacak. Tek istisna, akıllı telefonların kullanımının bir öğretmen tarafından denetlenmesi olacak.

Fransız hükümeti ve araştırma enstitüsü verilerine göre 2016 ve 2017 yıllarına göre, 12 ila 17 yaş arasındaki Fransız çocuklarının yaklaşık yüzde 93’ünün akıllı cep telefonu bulunmakta. Ortaokul öğrencilerinin nerdeyse tamamına yakını Instagram ve Snapchat gibi sosyal ağlara ve Fortnite gibi video oyunlarına kayıtlı.Ayrıca öğretmenlerde tuvalet kapısının altından sınıf arkadaşlarını fotoğraflayarak ve ardından görüntüleri çevrimiçi yayınlamak gibi siber zorbalık ve kötü niyetli şakalar hakkında endişeleniyorlar.

Fransa’da ilgi alanları ve dijital kültürü inceleyen sosyologlar ve bilim adamları için, akıllı telefonların okuldan kaldırılması sosyelleşmeyi çok daha fazla artıracağı ve hem çevre hem ilişkiler hemde iletişimin çok daha güçlü olacağı yönünde görüş bildirdiler.

Umarız ülkemizde de böyle bir uygulamaya gidilir. Gençlerimizin Cep telefonu bağımlılığı sınırlandırılır.Çünkü cep telefonları ne kadar yaralı gibi de gözükse de çok büyük bir tehlike de içeriyor. Sosyalleşmeyi engelleyip çocukları sanal alem de kaybolmalarına henüz oturmayan kişiliklerini bozmaya davranış ve konuşma bozukluklarına ve şiddete meyilli bireyler haline getirebiliyor.