Cuma, Aralık 8, 2023
Ana Sayfa GÜNCEL NASA, MARS 2020 MİSYONU PARAŞÜT SİSTEMİ İÇİN BAŞARILI BİR TESTTE BULUNDU

NASA, MARS 2020 MİSYONU PARAŞÜT SİSTEMİ İÇİN BAŞARILI BİR TESTTE BULUNDU

Merak Gezgini, Kızıl Gezegen’i araştırmaya devam ederken , NASA onun halefini başlatmaya hazırlanıyor.

NASA, Mars 2020 misyonu için süpersonik paraşütün ilk testini gerçekleştirdi.

NASA’nın Gelişmiş Süpersonik Paraşüt Araştırma Denemesi (ASPIRE) olarak adlandırdığı paraşüt test serisinin ilk uçuşu, geçen ay Wallops Island, Virginia’daki Wallops Uçuş Tesisinden başlatıldı. Kullanılan paraşüt, 2012 yılında Mars yüzeyine merak uyandıran paraşüt kadar neredeyse tamamen aynıydı ancak bundan sonraki deneylerde daha güçlü bir versiyon test edilecek ve Mars’ın 2020 paraşütünün tasarımını tamamlamak için tüm koşu verileri kullanılacak. .

 

 

 

 

 

 

 

4 Ekim’de, paraşüt, dağıtım mekanizması ve kameralar da dahil olmak üzere bir veri toplama araçları içeren bir yük taşıyan 58 ft (17.7 m) bir Black Brant IX roketi ile fırlatıldı.  Paraşüt 42 km’lik bir yükseklikte ve 42 km’lik bir hızdayken sesin 1.8 katı hızla yola çıktı. Test başarılı oldu ve fırlatıldıktan 35 dakika sonra, fırlatıldığı yerden yaklaşık 54 km uzakta Atlantik Okyanusu’na başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Projenin teknik sorumlusu Ian Clark, “Her şey plana göre gitti hatta planlananlardan daha da iyiydi. Mars atmosferinde en iyi şekilde bir paraşüt dağıtımını taklit etmek için yükümüzü doğru yükseklik ve hız koşullarına getirebildiğimizi kanıtlamakla kalmadı, aynı zamanda paraşütlerimizi de ne kadar dayanıklı olduğunu bize gösterdi.” dedi.

NASA, fırlatma, yörüngeye yerleştirme ve iniş testinin videosunu yayınladı. Bir sonraki ASPIRE testi gelecek yıl için planlanıyor ve eğer her şey planlandığı gibi giderse, misyon Temmuz 2020’de başlayacak.