LG, hayata geçirdiği Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarlarında yapay zekanın geleceğini tanımlıyor!

LG, Kuzey Amerika’da hayata geçirdiği yeni Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarlarında gelişmiş yapay zeka teknolojilerinin gelişimini teşvik etmeyi amaçlıyor.

İnovasyon öncüsü LG Electronics (LG), Kuzey Amerika’da akademisyen ve start up liderlerinin iş birliği ile Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarını hataya geçirdi. Bu merkezlerde yapay zeka ile ilgili detaylı araştırmalar yapılarak tüketiciler ve işletmeler için yapay zekanın geleceğinin tanımlanması amaçlanıyor.

Bu hafta Kanada’da lansmanı gerçekleşen yeni LG Electronics Araştırma Laboratuvarları, LG’nin Silikon Vadisi’ndeki Yapay Zeka Laboratuvarının bir uzantısı olarak çalışmalarını sürdürecek. Yapay zekayı gelecekteki önemli bir büyüme motoru olarak gören LG’nin bu vizyonla hayata geçirdiği Kuzey Amerika Laboratuvarları, LG’nin Güney Kore, Hindistan ve Rusya’daki yapay zeka laboratuvarlarını içeren küresel araştırma yeteneklerini daha da genişletecek.

Yapay Zeka konusunda Toronto Üniversitesi’yle iş birliği!

LG ayrıca, özellikle dünya çapındaki derin öğrenme, yapay zeka konularındaki uzmanlığıyla tanınan Toronto Üniversitesi ile yeni bir araştırma ortaklığına giriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan LG Electronics Başkanı ve Baş Teknoloji Sorumlusu Dr. I.P. Park, yapay zekanın herkesin hayatına dokunarak, yaşama şeklini tamamen değiştireceğini vurgulayarak “Yapay zeka sayesinde yarının akıllı şehirleri, akıllı evleri, akıllı işletmeleri ve akıllı cihazları, henüz hiç kimsenin hayal bile edemediği yetenekleri ile karşımıza çıkacak. Kuzey Amerika Laboratuvarları ve araştırma ortağımız Toronto Üniversitesi ile bu geleceği tanımlayan kaynak teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağız” dedi.

Toronto Üniversitesi ile gerçekleşen beş yıllık araştırma ortaklığı kapsamında üniversite LG’nin yapay zeka ekosistemini genişletmek için Açık Platform-Açık Ortaklık-Açık Bağlantı stratejisini geliştirecek. Yeni laboratuvar, Toronto Üniversitesi’ndeki araştırmacıların uzmanlıklarından yararlanarak LG’nin büyüyen ABD ve Kanadalı AR-GE ekipleriyle işbirliği içinde çalışma fırsatı bulacak. Bu çalışmayı tamamlayan LG, Kuzey Amerika’daki yeni şirketlerle işbirliği yapmayı ve yatırım yapmayı planlıyor.

Toronto Üniversitesi Başkanı Meric Gertler ise LG’yi yapay zeka araştırmaları için heyecan verici yeni bir ortak olarak gördüklerini belirterek, “Toronto Üniversitesi olarak araştırmacılarımız, yapay zeka sınırlarını ilerletmeye devam ettikçe, LG gibi yenilikçi ve global bir şirketle ortaklık yapmayı dört gözle bekliyordu. İnovasyon ekosistemimizde bu kadar önde gelen çok uluslu firmaların bulunması fakültemizi, öğrencilerimizi ve yeni başlayan şirketler içinbirçok fırsat barındırıyor.” dedi.

Başkan Gertler’in görüşlerine katıldığını belirten Dr. Park, “LG olarak yapay zeka stratejimiz, kullanıcılar için en iyi yapay zeka deneyimini sağlamak ve ekosistemdeki önde gelen oyuncuların tamamlayıcı yeteneklerini kullanmak.” dedi.