Laptop kameraları uzun bir süredir bantlanıyor. Peki bu gerçekten gerekli mi?

Eski FBI başkanı James Comey’e göre bunu kesinlikle yapmalısınız. Bu sözler FBI’ ın 1 numarasından geliyorsa, biraz durup düşünmek faydalı olacaktır şüphesiz.Ama bununla da sınırlı değil. Edward Snowden’ın ve Mark Zuckerberg’ün bu pratiğe imza attığını biliyoruz.

Edward Snowden kimdir diye merak edenlere açıklıyalım bu arkadaş ABD’li bilgisayar uzmanı, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı. … Hakkında ABD tarafından yakalama kararı bulunuyor ve bunun nedeni ise, Booz Allen Hamilton için çalışırken The Guardian ve The Washington Post’a ABD hükümetinin bütün dünyayı dinlediği ve izlediğini kanıtladığı belgeleri sızdırmasına dayanmaktadır.

Edward Snowden :https://tr.wikipedia.org/wiki/Edward_Snowden

Mark Zuckerberg ise herkesin bildiği üzere Facebook’ un kurucusu ve CEO’ su

Bu insanların referansının FBI başkanından daha önemsiz olduğunu söylemek mümkün değil.Mark Zuckberberg ve her yanı bantlı laptop’ı. 2013’te ABD Genç Güzellik Yarışması birincisinin kamerasına sızılmış ve failler bu görüntülerle şantaj yapmıştı. “Evet, güzellik kraliçesi, FBI başkanı ya da  Facebook CEO’sunun gizlilik kaygılarını anlıyorum ama benim gibi düz vatandaşı kim gözetlesin arkadaş?” diyor ve gerek duymuyor olabilirsiniz.Bu insanların referansının FBI başkanından daha önemsiz olduğunu söylemek mümkün değil.

Gerçekten öyle mi? Herhangi biri öylece gözetlenebilir mi?

Cevap evet. BBC’ye mülakat veren bir hacker’ın ifadesine göre adamın 500’den fazla bilgisayarın kamerasına erişimi varmış.Bu sadece bir hackerın ifadesi siz tahmin edin ne kadar hacker olduğunu…

Bir siber güvenlik firması olan Rapid7’ın CEO’su olan Tod Bearsley’ye göre İnternet’te hacker’ların webcam’inize ulaşıp video kaydedebilmesine imkan tanıyan pek çok açık mevcut.En yaygınları Flash, Java ve hatta HTML5 üzerinden gerçekleştiriliyor.İşin kötüsüyse hangi sitenin ya da web uygulamasının bu konuda zararlı olabileceğini önceden kestiremeyecek olmamız.Ayrıca bazı laptop modellerinde bulunan “Kamera açık” ışığının da kapatılması mümkün. Yani “Benim makinenin kamerası açıldığında ışık yanıyor zaten sıkıntı yok”diyorsanız, o düşüncenizden vazgeçseniz iyi olur. Yani bir parça bant ya da başka bir fiziksel kapatıcı son derece kullanışlı.

Peki ya cep telefonları ? Buradaki risk yalnızca kamera değil, aynı zamanda ses kaydı.Cep telefonunun sağını solunu bantlayarak gezmek pratikte pek mümkün olmadığı gibi işlevsiz de. Bantlamanın sesi engellemediğini biliyoruz.Artık buzdolaplarının bile akıllı olduğu bir çağda insan haikaten ne yapacağını bilemiyor.Evlerine takılan internetten seyredilebilen kameralar hakikaten ne kadar güvenli? Bir çok paranoyaklık yaratıyor gerçekten. Güvenmediğiniz bilmediğiniz herhangi bir uygulama veya cihazı almamak gerekiyor.

Yine de laptop kamerasını bantlamak önemli ve büyük bir adım.Teknolojik imkanlar dahilinde birinin kameranıza sızıp sizi izleyebillme ihtimalinden ziyade, psikolojik açıdan rahat hissettirmesi bile yeterli aslında.

Hiçbir şey olmasa bile, o bandın orada durması iyi hissettiriyorsa ve kamerayı da neredeyse hiç kullanmıyorsanız bantlayın gitsin!