Koronavirüs pek çok endüstriyi negatif olarak etkilese de, oyun endüstrisinde satışlar patladı. Dönemin yıldızı ise, Nintendo’nun Animal Crossing: New Horizons’ı oldu.

Koronavirüs‘ün yayılmasını yavaşlatmak amacıyla Dünya genelinde sosyal mesafe önlemleri ve katı karantina kuralları uygulandı; yumuşamalara rağmen halen de uygulanıyor. Pek çok kişinin evlerinden neredeyse çıkmamaları anlamına gelen bu önlemler ile yeni hobiler deneyen veya uzun zamandır bekleyen ev projelerini tamamlayan kişilerin oldukça çok olduğu söylenebilir. Milyonlarca kişi de, kendilerini video oyunlarına vermiş durumda.

 

Bu süreç içerisinde Fortnite: Battle Royale ve Call of Duty Warzone gibi online savaş oyunları neredeyse daha önce görülmemiş oyuncu sayılarına ulaştı ve Nintendo’nun Animal Crossing: New Horizons oyunu gibi oyunlar da rekor satışlara imza attı. Telefonlara yapılan indirmelerde ise harcamaların arttığı görülüyor. Ayrıca Twitch.tv akış sitesi üzerinde başkalarının oyun oynamasını izleyerek de toplam 10 milyon saat daha harcanıyor.

Bunun büyük bir kısmının, firmaların son on yıldır oyunlarına daha fazla sosyal özellikler eklenmesi ile desteklendiği söylenebilir. Firmalar, insanları internet üzerinden beraber oynamaya, oyunlarını Twitch ve YouTube ile paylaşmaya ve oyunları, dijital bir toplanma noktası olarak kullanmaya teşvik ediyorlar ve hatta oyun içi konserler bile düzenleniyor.

Hükumetlerin Koronavirüs’ün yayılmasını yavaşlatmak için şehirleri, bölgeleri ve ülkeleri karantina altına alması ile beraber, bu dijital sosyal merkezler de tercih edilen yeni ortam olarak öne çıkıyor.

Wedbush Securities medya analisti Michael Pachter‘in söylediği üzere “insanlar evde de olsa dışarıda da olsa yemek yemeye ve kendilerini eğlendirmeye devam edecekler. Restoranları kaybetmenin evde yemek pişirmek anlamına geldiği gibi, sinemaların ve spor etkinliklerinin kaybı da daha fazla insanın Netflix’e ve oyunlara dönmesi anlamına geliyor.