KAVŞAKLARDA SOKAK İŞARETLERİ VE TRAFİK IŞIKLARI OLMAZSA NE OLUR ?

Bir kavşakta hiç bir trafik ışığı, levha, ikaz, kaldırım, ayırıcı cep, yönlendirme tabelaları, dubalar, fosforlu yol boyaları, şeritler, tümsekler başka aklınıza ne geliyorsa güvenlikle iligili bunların hiç biri olmasın… Peki bu kavşak sizde güvenlikli olabilir mi?

Yada şöyle soralım.

Hiç bir araba kazasında bulundunuz mu? O kazayı düşünün ve kendinize şu soruyu sorun: “Bu bir kavşakta mı meydana geldi?” muhtemelen cevabınız evet olacaktır. Çünkü çoğu trafik kazaları kavşak noktalarında gerçekleşiyor ve çoğu kavşak açıkçası güven vermiyor .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm tabelalar, yol boyaları, ışıklar ve korkuluklar ile tarif ışıkları yol kesişim bölümlerinin trafik akışını daha güvenli ve daha akıcı olması için yapılıyor.Ama gerçekten bu iş böyle mi? Dünya genelinde kavşakların ve bölünmüş yolların %85′ i güvensiz durumda.Ayrıca sadece İngiltere kavşak düzenlemeleri için her sene tam 4 milyon euro harcıyormuş ki bu kavşakların ne kadar maliyetli olduğunu gösteriyor.

Bu video, trafik levhaların, kaldırımların, trafik ışıklarının zaten tehlikeli olan kesişim noktalarını daha da tehlikeli hale getirdiğini ve bu şeylerin hepsinden kurtulmanın kavşakları daha güvenli hale getirdiğini anlatıyor. Çünkü sürücüler, yayalar ve bisikletçileri yavaşlattığını, çok daha dikkatli davranmaya ve iletişim kurmaya zorlarladığını açıklıyor. Gerçkten de öyle gibi gözüküyor halen İngiltere de ve bir kaç avrupa ülkesinde denenen bu yöntem çok başarılı gibi duruyor.

videoyu türkçe alt yazılı yapmak için ayarlar bölümünden türkçeyi seçiniz.

Kaynak: Vox.com