İNSANIN ANATOMİK YAPISINA EN YAKIN ROBOT KENGORO

Japon robotistlerden oluşan bir ekip, anatomik olarak bir insan çocuğunun kas-iskelet sistemindeki karışıklığa benzeyen yeni bir “insan mimetik humanoid” üretti. Kengoro olarak adlandırılan robot, insana benzeyen yeteneklerini, şınava ve oturma eylemleri içeren bir dizi deneme eylemi gerçekleştirerek sergiledi.

Tokyo Üniversitesindeki JSK laboratuarı, bu insan robotlarını birkaç yıldır geliştirme çalışmaları yapıyor. Kengoro 2001’de Kenta adında bir botla başlayan en gelişmiş yineleme dizisi.

Araştırmanın amacı, daha iyi çarpışma testi kuklalarından atletler ve spor eğitimi için gelişmiş kas analizlerine kadar çeşitli uygulamalara izin veren, tamamen doğru bir insan analoğu görevi görebilen bir robot geliştirmek.

Ekip tarafından bugüne kadar üretilen en gelişmiş robot olan Kengoro, önceki akrabalarının herhangi birinden daha yapısal olarak karmaşık ancak belki de en ilginç gelişme suni terleme sistemidir. Görünüşte sistem, bir insanın terleme biçimini taklit ediyor ancak süreç, iskelet çerçevesi boyunca su akması ve buharın küçük havalandırma kanallarından dışarı atılmasına izin vererek aşırı ısınmayı önlemek için tasarlanmış pragmatik bir işlev görüyor.

Kaynak: Bilim Robotiği