Dünyanın öncü teknoloji ve telekomünikasyon markalarından HUAWEI ve dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin liderliğinde, Akıllı Şehirler Projeleri kapsamında önemli bir iş birliğine imza atıyor. Samsun Akıllı Şehir İş Birliği Protokolü imza töreni, Samsun’da gerçekleştirildi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, HUAWEI Türkiye Genel Müdürü Li Shen ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun imza attığı protokol çerçevesinde iki kurumun Samsun Büyükşehir Belediyesi desteğiyle; akıllı şehir, akıllı ulaşım, akıllı tarım, akıllı sayaç, akıllı park ve benzeri alanlarda ortak iş birlikleri ve teknik çözümler geliştirmesi kararlaştırıldı.

Akıllı Şehirler projeleri özelinde Samsun’da akıllı ulaşım, akıllı sayaç, akıllı tarım, akıllı park ve buna bağlı geliştirmeler çerçevesinde ortak bir projede bir araya gelen HUAWEI ve Turkcell, gerçekleştirecekleri iş birliğinin ön protokolüne üst düzey yöneticilerinin katıldığı bir törenle imza attı.

HUAWEI Türkiye Genel Müdürü Li Shen, Samsun Akıllı Şehir İş Birliği Protokolü imza töreninde yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “HUAWEI, dünyanın toplam 170’i aşkın ülke ve bölgesinde faaliyet gösteriyor ve dünya nüfusunun üçte birine hizmet sağlıyor. Bu çalışmalar kapsamında, Türkiye de her şehri ve bölgesiyle HUAWEI için son derece önemli bir ülke konumunda. Bu vesileyle oldukça yoğun faaliyet gösterdiğimiz bu ülkeye, dünya çapındaki ileri teknolojimizin de katkısıyla; 5G, nesnelerin interneti, yapay zeka, bulut, akıllı / güvenli şehir ve buna benzer gelecek odaklı çözümleri daha fazla adapte etmek için çalışmaya devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye ve Dünya ekonomisi dijitalleşiyor ve artık daha akıllı bir hale geliyor. Bu dijitalleşmenin gerçekleşmesi için de artık akıllı ülkeler ve akıllı şehirlerin daha yaygın bir şekilde hayata geçmesi, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yol gösterdiği şekilde önemli bir gereklilik diye düşünüyoruz. Samsun, ekonomik hacim ve altyapı açısından Karadeniz Bölgesi’nin ve Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olma özelliğine sahip. Projenin tüm paydaşları olarak Samsun’da, Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir ‘Akıllı Şehir’ projesini devreye almak için mutabakata vardık. Bu projeyle, Samsun halkının en güncel akıllı şehir teknolojilerini herkesten önce deneyimlemesini ve dijital dönüşümün nimetlerinden şehrin birçok noktasında herkesin faydalanmasını amaçlıyoruz. Katkıda bulunan tüm kurumlara HUAWEI Türkiye adına teşekkür ediyorum.”

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise “Türkiye’nin dijitalleşmesi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planının bir parçası. Ülkemizde her şey nasıl belediyelerle başladıysa dijitalleşme de şehirlerle başlayacak. Tarımın, su kaynaklarının ve ulaşımın dijitalleşme hamlesi de bugün Samsun’la başlıyor. Samsun’un çok genç bir insan kaynağı var. Bu genç nüfusa yeni dünyanın imkanlarından yararlanmak için gerekli fırsatları sunmalıyız. Bunun da yolu dijitalleşmekten geçiyor. 4.5G’ye geçerken Samsun Türkiye’nin en hızlı ili olarak öne çıkmıştı. Bu sefer de Samsun’u Türkiye’nin en akıllı şehirlerinden birisi yapabilmek için Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Huawei ile birlikte bu iş birliğine imza atmış olmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, HUAWEI Türkiye Genel Müdürü Li Shen ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun imza attığı protokol çerçevesinde iki kurum, akıllı şehir, akıllı ulaşım, akıllı tarım, akıllı sayaç, akıllı park ve benzeri alanlarda ortak iş birlikleri ve teknik çözümler geliştirecek. Anlaşma kapsamında Turkcell, projenin uygulanması için gerekli sabit genişband (FBB), mobil genişband (MBB) ve NB-IOT bağlantı hizmetleri ile veri merkezleri vasıtasıyla bulut bilişim hizmetlerini sağlayacak. HUAWEI ise proje çerçevesinde akıllı ulaşım, akıllı su ve akıllı park çözümleri de dahil olmak üzere dikey çözümlerin yanı sıra, IP ve IT ürünlerinin teminini gerçekleştirecek.