Google, Dragonfly Olarak Bilinen Çin’e Özel Sansürlü Arama Motoru Projesini Durdurduğunu Açıkladı

Google Çin’e Özel Sansürlü Arama Motoru Projesini Durdurdu.

Bildiğiniz gibi bir kaç gün önce Google’ın Çin’e özel sansürlü arama motoru yapılacağına dair haberler ortaya çıkmıştı. Uzun süredir bu konuda çalışmalar yaptığı söylentileri ortaya atılmış ve bu konuda raporlar bir biri ardına açıklanmıştı.

Gel gelelim Google resmi ağızdan bu söylentileri yani , Çin’e özel sansürlü arama motoru konusunda çalışmalar yaptığını ve bunu gerçekten geliştirip geliştirmediğini teyit etmeyi belli bir süre reddetmişti. Ancak Amerikan Senatörlerinin dikkatini çeken konuyu daha fazla gizli tutamamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün ise Google, Dragonfly projesi olarak bilinen Çin için sansürlü arama motorunu geliştirmeyi bıraktığını açıkladı. The Intercept‘in haberine göre, teknoloji devi, şirketin gizlilik ekibi üyeleri tarafından geliştirildikten sonra gelişimi için kullanılan bir veri analiz sistemini kapatmaya zorlandı.

Google’ın Çin Projesi, ülkenin insan hakları ihlallerini etkili bir şekilde sansürlediği gerekçesiyle eleştiriliyordu. STK’lar, Google’ın Dragonfly’i bırakma kararının haberlerini kutladı, ancak Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, hareketin ardındaki sebepten dolayı hayal kırıklığına uğramış görünüyor. Zira Naidoo “gelen raporlara göre Dragonfly insan hakları meselelerinden ziyade, iç süreçteki tutarsızlıkları aşmak için rafa kaldırıldığını gösteriyor” dedi.

Intercept’in haberine göre Google’ın içinde de Dragonfly projesinin kaldırılması için gerek mühendisleri düzeyinde, gerekse 1400’e yakın çalışanında karşı çıktığı açık mektupların oluşturduğu güçlü tepki; Yöneticileri en azından şimdiliki Çin Projesini rafa kaldırmak için kısa vadede zorladı.