FACEBOOK’ UN NE KADAR TEHLİKELİ OLABİLECEĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ ?

Artık hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medya, ne zaman uyuduğumuzdan nerede olduğumuza, yeme bozukluklarından yalnızlıüa kadar pek çok konuda bizi sinsice etkiliyor. İşte farkında olmadan etkilendiğimiz ürkütücü Facebook gerçekleri…

Facebook’un hayatımızda kapladığı yeri incelemek bizimle ilgili ne bilip bilmediğini anlayabilmek için Facebook’un rahatsız edici ve ürkütücü bazı gerçeklerini irdeledik. İşte onlardan bazıları…

1. Yüz Tanıma

Facebook’ta biri tarafından etiketlediğinizde, bu bilgi Facebook’un datasına kaydediliyor. Facebook’un yapay zekası böylelikle sizin yüzünüzü otomatik olarak tanıyor. Algoritması o kadar sağlam ki, %98 ihtimalle doğru tahmin ediliyor. Facebook’a yüklenen her yeni fotoğraf ile birlikte bu yapay zeka daha da gelişiyor. Merak edilen konu ise Facebook’un bu özelliği şirketlere ya da devlet kurumlarına satıp satmadığı.

olum-ve-sosyal-medya-7

2. Ne Zaman, Nerede Olduğunuz Biliniyor

Eğer Facebook Messenger’ınız varsa, konumunuzu kapatmamış olma ihtimaliniz büyük olasılık. Facebook bu durumda sizin tam olarak o anda nerede olduğunu biliyor. Eğer ki bu konuda rahatsızlık duyuyorsanız Facebook Messenger uygulamasının konumu kapatabilirsiniz.

3. Facebook Kullanırken Kendinizi İyi Hissetmeyebilirsiniz

Pek çok araştırmalaya göre Facebook kullandıkça kendinizi kötü hissetme olasılığınız oldukça yüksek. Bu sadece Facebook için değil, tüm sosyal medya kullanımı için geçerli. Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya kullanan insanlarda mental sorunlar gözlemlenmiş. Başkalarının hayatlarını sürekli görmek, onları beğenmek, kendi hayatınızdaki eksikleri görmeye ve beraberinde sizi mutsuz olmaya itebilir.

4. Yeme Bozukluğu

Bu konu üzerine Florida State Üniversitesi’nde bir araştırma yapılmış ve Facebook kullanan insanlarda yeme bozuklukları görülmüş. Amerikan Üniversitesi’nin yaptığı başka bir açıklama da ise birçok kadının Facebook’a koyduğu fotoğraflardan ötürü vücutlarından memnun olmadığı gözlemlenmiş. Aslında bu maddde görüldüğü üzere; Facebook kullanarak sürekli kendimizi başkalarıyla kıyaslıyoruz. Bu mental sorunu olmayan insanlarda bile yeme bozukluğu olarak karşımıza çıkabiliyor.

5. Bizi Daha da Yalnızlaştırıyor

Psikiyatrist Sudeepta Varma, Facebook yüzünden insanların ne zaman nerede ne yaptığını bildiğimizi ve gördüklerini yapamayan insanların bu sebeple kendini kötü hissettiğini belirtiyor. Bu sonuca Facebook kullanarak 82 yetişkin üzerinde yapılan bir deney-araştırma ile ulaşılmış. Öyle ki, sadece iki hafta boyunca düzenli Facebook kullanan insanların bile yalnızlık ve yetersizlik hissetmesi olası.

facebook-tehlike2

 6. Facebook, Sizin Düşündüğünüzden Daha Çok Şey Biliyor

Facebook hayatlarımızı sürekli olarak meşgul etmekte. Peki ya bu nasıl başarıyor? Bizlere sürekli ver sunarak tabii ki. Farkında değiliz belki ama her kullanıcısını analizler sunarak ölçüyor ve hatta neye para harcayıp harcamayacağını bile biliyor. Google’da bir araştırma yaptınız diyelim, sonra Facebook’a bi bakayım dediniz ve karşınıza yaptığınız araştırmayla bağlantılı reklamlar alıyorsunuz. Mesela internetten bir tişört baktınız, hemen akabinde baktığınız tişört klasmanındaki ürünleri karşınıza çıkarıyor.

7. Ne Zaman Uyuduğumuzu Bile Biliyor

Facebook Messenger ile birlikte insanlar en son ne zaman çevrimiçi olmuş görülebiliyor. Yazılım uzmanı Soren Louv-Jansen bunun üzerine arkadaşlarının uyku grafiğini çıkartan bir çalışmaya imza atmış. Facebook datalarını kullanarak arkadaşlarının ne zaman uyduğunu bulmuş.

Kaynak: unimtre