E-SİGARALAR CİĞERLERİNİZE BENZERSİZ ZARARLARA YOL AÇABİLİR.

Dünyadaki E-sigara kullanımı, özellikle gençler arasında patlıyor. 2016 yılında ABD Dışişleri Bakanı, 2011’den 2015’e kadar lise öğrencilerinde e-sigara kullanımında yüzde 900’lük bir artış tespit etti. Elektronik sigara buharı kesinlikle normal sigara dumanı ile aynı tür kanserojen bileşikler içeriyor ve bu duman sigaradan daha tehlikeli.

Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, e-sigara kullanımının akciğerde inflamatuar akciğer hastalıklarına katkıda bulunan bağışıklık tepkilerini tetikleyebileceğini gösteren bulgular yayınladı.

Çalışma, e-sigara kullanıcısından, şu anki sigara içenlerden ve sigara içmeyen kişilerden gelen 44 balgam numunesini inceledi. E-sigara kullanan kohort grubunda nötrofil granülosit ve nötrofil-hücre dışı tuzak (NET) ilişkili proteinlerde anlamlı bir artış tespit edildi. Çalışma, nötrofillerin patojenlerle mücadelede yararlı olmasına karşın, aynı zamanda KOAH ve kistik fibroz gibi akciğer hastalıklarına neden olduğu tespit edildi.

Çalışma aynı zamanda, e-sigara ve sigara kullanıcıları arasında akciğer hastalığına bağlı spesifik biyolojik belirtilerde de benzer artışların olduğunu saptadı. Hem kronik bronşit hem de astım ile ilişkili bir mukus salgısı olan müsin 5AC’de bir artış hem e-sigara hem de sigara kullanıcısında bulundu.

E-sigara kohortlarının çoğunun eskiden sigara içen kişiler olduğu ve bu sonuçların yalnızca e-sigara kullanımı ile ilişkili olup olmadığının tespit edilmesini zorlaştırdığı gerçeğini içeren bu çalışmanın küçük ve sınırlı olduğunu belirtmek önemlidir. Burada göz önünde bulundurulması gereken anahtar faktör, bir çok önceki çalışmaların, öncelikle e-sigaraların, sigaranın zararlı özellikleriyle ilişkili olarak zararlı etkisini incelediği, e-sigara’nın zarar verebileceği benzersiz veya yeni yolları ihmal etmesidir.

Yeni çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Mehmet Kesimer “E-sigara zararlarının sigarayla karşılaştırılması biraz elma ile portakal karşılaştırması yapıyor” diyor. “Verilerimiz, e-sigara’nın akciğerde benzeri olmayan ve benzersiz bir hasar imza taşıdığını gösteriyor ki bu, sigaradan e-sigaraya geçmenin daha sağlıklı bir alternatif olmadığını gösteriyor.”

Uzun süreli bir e-sigara kullanımı insan sağlığına daha fazla zarar veriyor. Sigara içilen tek gerçek sağlıklı alternatif, hiç sigara içmemektir.

Kaynak: Eurekalert yoluyla Amerikan Toraks Derneği