DÜNYANIN EN BÜYÜK AMFİBİ UÇAĞI ÇİN DE ÜRETİLDİ.

8 yıl süren geliştirmelerden sonra Çin’ de Kod adı Kunlong olan AG600, Zhuhai’deki Jinwan Sivil Havacılık Havaalanı’na güvenli bir şekilde inmeden önce 3.000 metrelik bir yükseklikte yaklaşık bir saat havada kaldıktan sonra test sürüşünü başarılı bir şekilde tamamladı.

38.8 m kanat genişliğinde olan Ambifi uçak Boeing 737 boyutunda ve 39.6 m (130 ft) uzunluğunda bir gövdeye sahip bu muazzam uçak, sivil kurtarma ve yangın söndürme fonksiyonlarından Çin’de çeşitli görevler için tasarlandı.

Tasarım, Çin uçak mühendisliği için ülkenin tamamlandı ve uçağın bileşenlerinin yüzde 98’i Çin’ de üretilip montajı yapıldı ve bu Çin’ de havacılık için dönüm noktası olarak gösteriliyor.

Miao Wei Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı, “Ülkemizde sivil havacılık sektörünün gelişmesinin yeni bir düzeye taşındığını ve bu alandaki bağımsız araştırma ve geliştirme kapasitemizin büyük bir farkla arttığını gösteriyor” dedi.

Kunlong’un suya çıkma ve iniş kabiliyeti, onu inanılmaz faydalı bir deniz kurtarma uçağı haline getiriyor ve Çinli mühendisler, uçağın iki metre yüksekliğinde (6.5-ft) dalgalarla denizlerde güvenli bir şekilde çalışabileceğini öne sürüyor. Uçağın ilk suyolu uçuşu önümüzdeki altı ay içinde gerçekleşecek.

Aşağıdaki videoda bu kütleli uçağın kızlık uçuşuna ve inişe bir göz atabilirsiniz.

Kaynak: CCTV +