British Airways HACKLENDİ !

Hackerlar, British Airways web sitesindeki müşterilerin isimlerini, adreslerini, telefon numaralarını ve ödeme bilgilerini içeren 380.000 müşterinin verilerini çaldı.

Ancak, ele geçirilen veriler pasaport veya seyahat detaylarını içermiyordu. British Airways Havayolu Şirketi, verilerin web sitesinden ve mobil uygulamasından 21 Ağustos ile 5 Eylül arasında çalındığını söyledi.

British Airways müşterilerini bilgilendirdi ve banka veya kart sağlayıcılarıyla iletişime geçmelerini tavsiye etti. Ayrıca, ihlalin artık çözüldüğünü ve müşterilerin güvenli bir şekilde bilet rezervasyonu yapabileceklerini söyledi.

İngiltere Ulusal Suç Ajansı konuya dikkat çekerek tweet attı ve Information Commsionaar yetkilisi ajansın olayla ilgili soruşturma yapacağını söyledi . İngiltere’de yeni veri koruma yasaları,British Airways in güvenlik uygulamalarında ihmalkâr olduğu tespit edilirse, küresel gelirlerinin% 4’üne kadar para cezasına çarptırılabileceğini öngörülüyor.

Geçtiğimiz yıl British Airways’ in BT sistemindeki bir aksaklık 75.000 müşteriyi etkileyerek 700 uçuşun iptal edilmesine neden oldu  . Temmuz ayında, başka bir yazılım yanlışı yüzünden ise 10.000 British Airways müşterileri mahsur kaldı . 

Saldıryı gerçekleştiren Hacker grubu ise şimdilik muamma ve saldırının sorumluluğunu kimse üstlenmedi.