APPLE WATCH’ IN UYKU APNESİ TESPİTİ VE TANSİYON ÖLÇMEDEKİ YETENEKLERİ

​​Cardiogram’dan ve California San Francisco Üniversitesi’nden (UCSF) yapılan yeni bir araştırmada Apple Watch, Fitbit ve diğerleri gibi giyilebilir cihazların, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi yaygın fakat ciddi koşulları doğru bir şekilde tespit edebildiğini gösteriyor.

​​Cardiogram ve UCSF, daha önce Apple Watch’in anormal kalp ritmini yüzde 97 doğrulukla algılama yeteneğini gösterdiğini tespit etmişti. Bu yeni çalışma, Aplle Watch’ ın uyku apnesini yüzde 90 doğrulukla, hipertansiyonu ise yüzde 82 doğrulukla algılayabileceğini gösteriyor.

Uyku apnesinin en büyük tehlikesi etkilenen kişinin uykusundaki solunumu bıraktığı ve ölümle sonuçlanabileceği ciddi bir durumdur.Amerikan Uyku Apnesi Derneğine göre uyku apnesi ABD’de yaklaşık 22 milyon yetişkini etkiliyor ve orta ve şiddetli obstrüktif uyku apnesi vakalarının % 80’inin teşhis edilmediği bildirildi.

Hastalık Kontrol Merkezlerine (CDC) göre yüksek bir kan basıncına (hipertansiyon) sahip olan 75 milyon Amerikalı bir başka kişi yetişkin hastalıkları ve inme için risk altına sokarken Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ölüm nedenlerinden biridir.

Sadece basit bir cihazla evlerimizin rahatlığında uyku apnesi ve hipertansiyonu tespit edebilmek tıpta bir oyun değiştirici olabilir. Şu anda çoğu hasta doktora gitmek zorunda ve sporadik aralıklarla test edilmek için beklemededir; bu da, kritik olduğunda ani tansiyonda bir artış olup olmadığını tespit etmekte zorlanılan ve birisinin uyku apneasından muzdarip olup olmadığını anlamak daha da zorlaştıran bir durum, çünkü uyku apnesi kişi uyurken olan bir şeydir.

San Francisco Üniversitesi 6.115 katılımcıyı Cardiogram uygulaması aracılığıyla Apple Watch’lerini belirli bir süre boyunca test etmelerini istedi. Daha sonra, araştırma ipuçları, DeepHeart adında eğitimli bir derin öğrenme algoritması kullanarak katılımcıların 1,016’sında uyku apnesi ve 2,230’unda hipertansiyon tespit edebildi.

Cardiogram ve UCSF’nin kalp sağlığı üzerine yaptığı çalışma giyilebilen cihazlarla insan sağlığına ne kadar faydalı olabileceğini gösteren önemli bir araştırma olarak kendini göstermiş oldu.