APPLE SHAZAM’ I SATIN ALMA YOLUNDA SON ENGELDE ORTADAN KALKTI

Perşembe günü Avrupalı ​​yetkililer, anlaşmanın iPhone yapımcısına Spotify müzik hizmetlerine karşı adil bir avantaj sağlayıp sağlayamayacağına dair aylar süren bir çalışmadan sonra Apple’ın popüler şarkı tanıma uygulaması Shazam’ı satın almasını onayladı.

Apple, Aralık ayında yaptığı açıklama ile Shazam’ı satın almayı kabul ettiğini belirterek, Avrupalı ​​denetleyicilerin, birleşme değerlendirilirken verilerin ve önerilen devralmayı incelemelerini istedi.

Apple’ ın Shazam için yaptığı anlaşmada, Avrupalı Denetmenler, uygulamanın Apple rakipleri hakkında önemli bilgiler edip etmediğini sorguladı. 

Avrupa Komisyonu’ nun üst düzey yöneticisi bayan Margrethe Vestager, “Rekabeti kısıtlamadıklarından emin olmak için ticari olarak hassas olanları da içeren önemli veri setlerinin elde edilmesine yol açan işlemleri dikkatli bir şekilde gözden geçirmeliyiz.” dedi.

Apple-Shazam anlaşmasını Şubat ayında araştırmaya başladığında denetmenler, Apple’ın Shazam’ı müşterileri rakip hizmetlere yönlendirmekten alıkoyacağından veya uygulamayı müşterileri avlamak için kullanmasından endişe ettiklerini söyledi.

Perşembe günü, Avrupa Komisyonu altı aylık bir gözden geçirme sonrasında, uygulamanın Apple’a hükümet müdahalesini hak eden adil olmayan bir avantaj sağlamadığı sonucuna vardı.

Komisyon, Shazam’ın verilerine erişimin, Apple’ın müzik tutkunlarını hedefleme kabiliyetini önemli ölçüde artırmayacağını ve müşterilerin geçişinin sadece ihmal edilebilir bir etki yaratacağını gösteren herhangi bir davranış olacağını söyledi.

Shazam, Apple’ın ses destekli dijital asistanı Siri’ye entegre edildiğinde, iki şirket 2014 yılında daha yakın ilişkiler kurdu ve kullanıcıların “Hey Siri, hangi şarkı çalıyor?” Diye sormalarına izin verdi.

App esas olarak Apple ve Spotify gibi bir müzik servisine başvurduğunda reklamları satarak ve ücret toplama yaparak para kazanıyor. Shazam aynı zamanda değerli bir veri kaynağı ve müzik şirketlerine hangi şarkının ve sanatçıların iyi performans gösterdiğine ve hangi bölgelere baktığını anlamalarına olanak sağlıyor.