“Öyle bir zaman gelecek ki, bir buluş her şeyi değiştirecektir.”

Bu söz, 2007 yılında ilk iPhone telefonu tanıtan Steve Jobs’a aittir. Haklıydı!

iPhone, akıllı telefon pazarına hızlı bir adım atarak telefon uygulaması mantığını değiştirdi ve bu alanda yeni bir pazar oluşturdu.

Mashable, tüm zamanların en popüler 100 uygulamasını listeledi.“Bu listedeki uygulamalara puan verirken birçok kriter göz önüne alındı. Ayrıca Apple Store tarafından desteklenen mobil uygulamalara özel veri analizi sağlayan App Annie çalışmalarını da incelemeye dahil ettik.”

20. Tinder

Tinder, popüler bir arkadaşlık uygulamasıdır. En önemli özelliklerinden biri paylaşımları 24 sonra siliyor olmasıdır. Kullanıcı fotoğrafı çektikten sonra üzerinde çeşitli düzenlemeler yapabiliyor ve eşleştirdiği kişilerin görebileceği bir şekilde paylaşımda bulunabiliyor.

19. Safari

Telefonunuz için en iyi tarayıcıdır. Safari, diğer tarayıcılara göre daha hızlı ve enerji açısından verimlidir. Siteler daha hızlı yanıt verir. Yerleşik gizlilik özellikleri sayesinde online aktiviteleriniz sadece size özel kalır. Kullanışlı araçlar favorilerinizi kaydetmenize, bulmanıza ve paylaşmanıza yardımcı olur. Ve safari, aygıtlarınız arasında geçiş yaparken sorunsuz bir şekilde internette gezinebilmeniz için iCloud ile birlikte çalışır.

18. Netflix

Netflix, dizi bölümlerini ve filmleri izlemek için dünyanın önde gelen abonelik servisidir. Netflix’e üye olarak ücretsiz uygulamayı alın ve anında televizyonu, dizileri ve filmleri ücretsiz izleyebileceğiniz bir uygulamadır.

17. Hipstamatic

Hipstamatic, bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Hipstamatic, canlı filtrelere sahiptir böylelikle bu uygulama ile fotoğraf çekerken, mevcut filtre ile bir sonraki fotoğrafınıza ön izleme yapabilirsiniz. Yani sonradan uygulamak yerine, fotoğrafı çekmeden önce görüntüye uyan filtreyi seçmenizi sağlar. Fotoğraflarınızı/videolarınızı nerede çekindiyseniz orada etiketleyebilirsiniz. Uygulama üzerinden direkt olarak, farklı boyutlarda baskılar ve fotoğraf albümleri gibi fotoğraflarınızın fiziksel kopyalarının siparişlerini verebilirsiniz.

16. Messenger

Bu uygulama mesajlarınızın Facebook uygulamasından Messenger uygulamasına taşınması mantığı ile çalışıyor. Böylelikle Facebook üzerinden arkadaşlarınıza yazdığınız mesajları artık bu uygulama ile yazacaksınız. Mesajlarınızın kimlerin gördüğünü kimlerin görmediğini anlık olarak görebileceksiniz. Bu uygulama ile arkadaşlarınızla fotoğraf, video, çıkartma ve daha fazlasını paylaşabilir en önemlisi de grup konuşmalarınızı tek bir yerde görebilirsiniz.

15. Candy Crush

Candy Crush oyunu, en az 3 adet aynı türdeki şekeri yan yana getirerek patlatmaya dayalı olan bir oyundur. 5.9 milyar dolara satılmıştı.

14. WhatsApp

WhatsApp uygulaması, rehberinizdeki kişilerle anlık yazışma, fotoğraf/video paylaşımı, konum paylaşımı ve online olarak arama özelliklerini sunuyor. WhatsApp’tan seçtiğiniz bir kişinin oturumlarını takip edebilirsiniz.

13. Cut the Rope

Cut the Rope uygulaması bir oyun uygulamasıdır. Oyunun mantığı, bulmacada “Om Nom” isminde kurbağa benzeri bir canavarı beslemeye çalışıyorsunuz. Fizik kurallarının işlediği oyunda canavarınıza besinini ulaştırmak için mesnetleşmiş noktalara bağlı ipler, havada uçuşan baloncuklar ve tüm bu hareketli sistemde parmak hareketinizle ipleri kesmeniz, baloncukları patlatmanız gerekiyor.

12. Spotify

Spotify, bir müzik düzenleme, listeleme, çalma ve isterseniz sitenizde paylaşabileceğiniz güzel bir uygulamadır. Spotify uygulama platformunda yer alan en faydalı eklentiler den biridir TuneWiki. Ekranın sol tarafında yer alan “Uygulama Bulucu” menüsünden bir tıkla bu eklentiyi hesabınıza ekleyebilir, herhangi bir şarkıyı dinlerken TuneWiki’yi tıklayarak şarkı sözlerini anında görüntüleyebilirsiniz. Arama çubuğu ile özelleştirilmiş aramalar yapabilirsiniz. Yeni çalma listesi klasörünü kullanarak çalma listenize çeki düzen verebilirsiniz.

11. Words With Friends

Words with Friends uygulaması ile arkadaşlarınız veya ailenizle birlikte yarışarak kimin kelime hazinesinin daha zengin ve güçlü olduğunu bulmaya yönelik bir oyundur.

10. Uber

Uber uygulaması ile sisteme kayıt olduktan sonra araç temini için kullanılan bir uygulamadır. Kayıt olunurken sizden kredi kartı bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Bunun sebebi ise yolculuğunuz esnasında veya sonrasında sizden nakit talep edilmemesidir. Tüm işlemler için gerekli tutar kredi kartınızdan çekiliyor. Sonra uygulama üzerinden araç çağırıyorsunuz. Uber ‘in amacı,Uygulama üzerinden yolcularla sürücüleri bir şekilde bir araya getirip, onlara daha fazla fırsat sunarak şehirleri daha ulaşılabilir kılmaktır.

9. Youtube

Youtube uygulaması ile istediğiniz yerden youtube erişebilir, video oynatılabilir veya hesabınızla video yükleyebilirsiniz. Dünyanın en büyük video arşivi sadece bir tık uzakta.

8. Vine

Vine, kısa video çekme ve paylaşma amaçlı bir uygulamadır. Vine sayesinde hayatınızda yaşadığınız her anı kaydedebilir ve sevdiklerinizle kısa filmler halinde kolayca paylaşabilirsiniz. 6 saniyelik videolar içerisine, yaratıcılığınızı kullanarak neler sığdıracağınıza siz karar verin.

7. WeChat

Mesajlaşma servislerinin pek çoğu gibi WeChat de cep telefonu numarası üzerinden kullanılıyor. Kullanıcılar telefonlarına SMS ile gelen doğrulama kodunu girdikten sonra uygulamaya giriş yapabiliyor. Sohbetler sekmesinde o anda aktif olan sohbetleri görmek ve yeni bir sohbet başlatmak mümkün. Ana fonksiyonu haberleşme olan WeChat bunun için kullanıcılarına neredeyse mevcut imkanların tamamını sunuyor. WeChat üzerinden yazılı olarak iletişim kurabilen kullanıcılar diledikleri takdirde yine WeChat’i kullanarak sesli ve görüntülü görüşmeler gerçekleştirebiliyor. Özellikle görüntülü görüşme seçeneğinin mevcut olmasının WeChat’e bir ayrıcalık sağlayabileceğini söylemek pek yanlış olmaz. Bağlantı kalitesinin iyi olması durumunda görüşmelerdeki görüntü ve ses kalitesinin de tatmin edici seviyede olduğu görülüyor. Sohbet menüsünün yetenekleri arasında diğer pek çok haberleşme uygulamasında olduğu gibi fotoğraf gönderme, konum paylaşma gibi özellikler var. WeChat’e özgü hareketli his ifadeleri de sohbetlere ayrı bir hareketlilik kazandıracak cinsten.

6. Find My iPhone

Find My iPhone uygulaması, kaybolması veya çalınması halinde iPhone, iPad, iPod touch veya Mac’inizin konumunu belirlemenize ve aygıtınızı korumanıza yardımcı olur. Aygıtınızda iPhone’umu Bul uygulaması ile şunları yapabilirsiniz:

  • Aygıtınızın konumunu bir harita üzerinde belirleyin.
  • Aygıtınızı bulmanıza yardımcı olması için aygıtınızda ses çalın.
  • Aygıtınızı kilitlemek ve takip etmek için Kayıp Modu’nu kullanın.
  • Aygıtınızdaki tüm kişisel bilgilerinizi uzaktan silmek.

5. Angry Birds

Angry Birds, son yılların en popüler oyunların biri. Oyunun temel özelliği; akılları baştan alıcı multiplayer fonksiyonuyla, grafik tasarımları ve ses efektleridir.

4. Twitter

Twitter dünyaca ünlü bir sosyal ağ olma özelliği yanında insanları birbirine yaklaştıran basit bir arayüze sahip anlık mesajlaşma ve takip sistemidir. Twitter’a girdiğinizde sizi basit bir sayfa karşılar, bu sayfa login olma kısmı, yani üye iseniz üye adınız ve şifreniz ile giriş yapabileceğiniz alandır. Hemen alt kısımda ise birkaç kısa adımda üye olabileceğiniz alan mevcuttur. Bunun dışında Twitter aracılığıyla “Tweet” dediğimiz kısa mesaj tarzında yazılar yazabilir ve bunu sayfamızda takipçilerimizle paylaşabiliriz. Yazdığımız yazılar 140 karakter olmalıdır, bunun fazlası yazıldığı takdirde yazımızı paylaşamayız.

3. Facebook

Facebook bir sosyal paylaşım ağıdır. Arkadaşlarınızla, akrabalarınızla, aile bireylerinizle iletişim kurmanızı ve bilgi alışverişinde bulunması sağlayan sosyal paylaşım sitesidir. Site kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini banner reklamlarından ve sponsor gruplarından almaktadır. Kullanıcılar; profilleri fotoğrafları, ilgi alanları, gizli ya da açık mesajları ve arkadaş grupları sergilemektedir. Profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli ağların dışındakilere açık olmayacak şekilde sınırlandırılabilir.

2. Google Maps

Google hizmetleri arasında en popülerleri halinde olan Google Maps ile dünyanın her yerine cadde, sokak, şehir ve mahalle detaylarına kadar ulaşabilmeniz mümkün oluyor.

Google Maps, internet tabanlı gelişmiş bir harita hizmetidir. Harita hizmetini kullanarak dünyanın her yerine en ince ayrıntısına kadar ulaşabilmeniz mümkün oluyor. Online haritalar arasında dünyanın en büyüğü olan Google Maps sanal ortamda dilediğiniz her yeri gezebilmenize olanak tanıyor.

Böylelikle aradığınız bir adresi kolay bir şekilde bulabiliyor ve bu adreslere ulaşımınız için gerekli olan tüm yollar hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

1. Instagram

Nerdeyse her bir iPhone da, Instagram uygulamasına karşılaşabilirsiniz. Fotoğrafları filtrelemek işini yapan diğer firmalar 201 yılında başlamış olabilir ama en iyi formatı instagram yaptı.

Bazı uygulamalar ilkin sadece iPhone’lar için kullanıma sunuluyor. İlk iki yıl sadece iPhone’da olduğu için iphone kullanıcı olmayan bu durumu çok kıskandı. Instagram uygulaması ile düzenlediğiniz fotoğrafalarınızı kolaylıkla paylaşabiliyorsunuz.

Çoğu diğer uygulama gibi Instagramda ki verilerinizi de orijinal olarak Twitter’da paylaşabiliyorsunuz. Oluşan sorunları veya iyileştirmeleri uygulama için güncelleştirme yoluyla gideriliyor sizde uygulamanızı güncel tutarak bunlardan faydalanabilirsiniz.

İşlevsel olarak mükemmel değil bazı eksiklikleri var (Örneğin; yakınlaştırma yapamıyorsunuz) ama bu uygulama paylaşım türleri ile ilgili ufkumuzu genişletti ve böylelikle de dünyada en çok kullanılan sosyal ağ uygulamalarından biri oldu.