Amazon Project Zero yedi yeni ülkede hizmete açıldı

Amazon’un hizmet verdiği on yedi ülkede markaları koruyan ve güçlendiren Project Zero, pazaryerlerindeki sahte ürün satışını sıfıra indirmeyi hedefliyor.

Amazon bugün yaptığı açıklamayla Amazon Project Zero girişiminin Türkiye, Avustralya, Brezilya, Hollanda, Suudi Arabistan, Singapur ve BAE’nin dahil olduğu yedi yeni ülkede daha hizmete açıldığını duyurdu. Eklenen yedi yeni ülke ile Amazon pazaryerlerinin bulunduğu toplamda on yedi ülkeyi kapsayan Project Zero, Amazon’un gelişmiş ve yenilikçi yapay zekâ teknolojisini markaların gireceği detaylı bilgilerle harmanlayarak sahte ürün satışlarını sıfıra indirmeyi hedefliyor.

Amazon’un müşterilerine her daim orijinal ürünler sunmak adına uzun süredir yürüttüğü çalışmalar ve yatırımlar sonucu ilk kez 2019 yılında kullanıma sunulan Project Zero, aralarında Arduino, BMW, ChessCentral, LifeProof, OtterBox, Salvatore Ferragamo ve Veet’in de bulunduğu, 10,000’in üzerinde global marka ve yeni girişim tarafından destekleniyor.

Amazon Global Müşteri Güvenliği ve Satıcı Desteğinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dharmesh Mehta;

“Amazon olarak tüm müşterilerimizi ve birlikte çalıştığımız markaları korumak adına kararlı bir şekilde çalışmalar yürütüyoruz. Project Zero, markaları ve özellikle projenin üç kolunu da kullanacak tüm firmaları korumak adına atılmış büyük bir adım,” dedi.

Bünyesinde birçok global marka barındıran, dünyanın önde gelen otomotiv markalarından BMW’dan yapılan açıklamada, “Project Zero, Amazon üzerinde markamızı koruyan pratik ve güçlü bir araç. Amazon’un markalarımızı korumak adına kullanıma soktuğu sistemleri takdir ediyoruz,” ifadeleri kullanıldı.

Food Huggers kurucusu ve CEO’su Adrienne McNicholas, “Project Zero’nun farklı pazaryerlerinde uygulanacak olması bizleri heyecanlandırıyor. Program, şu ana kadar markalarımızı koruma konusunda oldukça pozitif bir sonuç verdi. Amazon’un dünyanın her yerindeki markaları korumak adına kararlılığının devam ettiğini görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz,” dedi.

Hâlihazırda aktif olarak Amazon Project Zero kullanıcısı olan markalar, yeni eklenen pazaryerlerinde hiçbir işleme gerek duymadan markalarını koruyabilecekler. Yeni markalar ise Amazon Project Zero hakkında detaylı bilgiye https://brandservices.amazon.com.tr/projectzero adresinden ulaşabilir.

Project Zero’nun markaları koruyup güçlendiren üç ana özelliği var:

– Amazon’un otomatik koruma sistemi, bir günde 5 milyarın üzerinde yeni ürünü etkin ve sürekli olarak tarıyor ve şüpheli listelemeleri belirliyor. Gücünü Amazon’un yapay zeka sistemlerinden alan otomatik koruma sistemi, sürekli yeni bilgilerle güçlendirildiği için sahte ürünlerin listelenmesinin önüne geçerken, her gün daha sağlıklı sonuçlar elde ediliyor.

– Project Zero markaları kendi yönettikleri araçlar aracılığıyla güçlendiriyor ve onlara pazaryerlerindeki sahte ürünleri daha önce eşi görülmemiş bir şekilde kaldırma imkânı tanıyor. Sistemden kaldırılan bu ürünler, otomasyon koruma sistemleri ile paylaşılıyor ve bu sayede sahte ürünlerin gelecekte de etkin bir şekilde önlenmesi sağlanıyor.

– Ürün seri numarası tanımlama, markaların kendi üretim veya paketleme süreçlerinde uyguladıkları eşsiz bir kod sayesinde kullanılabiliyor ve markaların Amazon üzerinden satılan tüm ürünlerinin teker teker taranarak orijinal olduğunun teyit edilmesine yardımcı oluyor. Ürün seri numarası tanımlama isteğe bağlı bir hizmet olsa da Project Zero’nun bir parçası olan markalar bu sistem ile en iyi sonuçlara ulaşabiliyor.

Project Zero, Amazon’un markaların fikri mülkiyetlerini korumak için uygulamaya aldığı çeşitli araçlardan yalnızca bir tanesi. Diğer çalışmalar ise;

– Amazon, geçtiğimiz günlerde müşterileri, satış ortaklarını ve markaları korumak, kötü aktörleri yasalar karşısında sorumlu tutmak için kurulan Amazon Sahtecilik Suç Ünitesi’ni (ACCU) duyurdu. Daha fazla bilgi için: https://press.aboutamazon.com/news-releases/news-release-details/amazon-establishes-counterfeit-crimes-unit-bring-counterfeiters

– Amazon IP Hızlandırıcısı, firmaların fikri mülkiyetlerinin haklarını daha hızlı almasını ve Amazon üzerinde markalarını korumasını sağlıyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için geliştirilen bu program sayesinde dünyanın her yerindeki girişimciler, ABD’deki fikri mülkiyetlerini koruyabiliyorlar. IP Hızlandırıcısı, girişimcileri ticari markaların korunması konusunda ABD’deki uzman hukuk firmaları ile bir araya getiriyor. Girişimciler, Amazon aracılığıyla firmalarla daha önce anlaşılan uygun fiyatlar üzerinden hukuk danışmanlığı alabiliyorlar. Daha fazla bilgi için: https://brandservices.amazon.com/ipaccellerator

– Amazon Marka Kaydı, markalara Amazon üzerinde fikri mülkiyetlerini korumanın yanı sıra müşterilerine güvenilir hizmet vermelerini sağlayan güçlü araçlar aracılığıyla yardımcı oluyor. Kayıt olmak ve detaylı bilgi almak için: https://brandservices.amazon.com/


Project Zero nedir?

Otomatik korumalar

Amazon’un makine öğrenimiyle desteklenen otomatik korumalar, mağazalarımızı devamlı olarak tarar ve şüpheli sahte ürünleri proaktif bir şekilde kaldırır. Markalar, kendileriyle ilgili temel veri noktaları (ticari markalar, logolar gibi) sağlarken Amazon; şüpheli sahte ürünleri bulmak için günde 5 milyardan fazla liste kaydı güncelleme denemesini tarar.

Self servis sahte ürün kaldırma

Sahte liste kayıtlarını mağazalarımızdan kaldırmak için markaların artık bizimle iletişime geçmesi gerekmez. Bunun yerine, yeni self servis aracımızı kullanarak bu işlemi kendileri yapabilirler. Ayrıca gelecekteki olası sahte liste kayıtlarını daha iyi tespit etmek amacıyla bu verileri otomatik korumalarımızı güçlendirmek için de kullanırız.

Ürün serileştirme

(Türkiye’de henüz kullanıma sunulmamıştır)
Markalar, kayıtlı bir ürün için ürettikleri her bir birime benzersiz bir kod uygular; böylece Amazon, Amazon mağazalarından satın alınan bu ürünlerin her birinin orijinalliğini tarayabilir ve doğrulayabilir. Bu hizmet sayesinde daha müşteriye ulaşmadan her bir ürün birimine ait sahte ürünleri tespit edebilir ve bu sahteciliği durdurabiliriz.