Buy Buddy çözümü ile müşteriler istedikleri giysiyi kasaya gitmeden alıp mağazadan çıkabilecek

Giyim alışverişi herkes için ihtiyaç, bazılarımız içinse bir tutku. Bu tutku özellikle hafta sonu günleri mağaza kasalarındaki uzun kuyruklar yüzünden eziyete dönüşebiliyor. Araştırmalara göre kasa kuyruğu yüzünden aldığı ürünü geri bırakanların sayısı yüzde 25 gibi büyük rakamlara ulaşabiliyor. Bu sorunu gören üç İTÜ’lü genç girişimci, Buy Buddy adlı bir çözüm geliştirdi.

Buy Buddy çözümü, giysilere takılan bir alarm kilidi, kilidin üzerindeki QR kodu ve bir uygulamadan oluşuyor. Müşteri mağazaya geliyor, beğendiği ürünün QR kodunu uygulama ile okutuyor, ödemeyi uygulamaya kayıtlı kredi kartı ile yapıyor, ödeme alındıktan sonra alarm kilidi otomatik olarak açılıyor ve müşteri kasaya gitmeden ürünü alıp çıkıyor.

buy buddyÜrünü geçen yıl Kasım ayında geliştirmeye başladıklarını anlatan Buy Buddy Kurucu Ortağı Emir Çiftçioğlu, böyle bir ürünün dünyada başka örneğini bulunmadığını belirtiyor. Henüz beta aşamasında olan ürünü 1-2 ay içinde piyasaya sürmeyi planladıklarını anlatan Çiftçioğlu, ilk olarak 15 mağazaya girmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Buy Buddy’nin iş modeli ise satılan ürünlerden komisyon alınması şeklinde olacak. Cihazlar mağazalara ücretsiz olarak verilecek ve satılan her üründen yüzde 2.5 oranında komisyon alınacak. Mağaza isterse kendi ödeme altyapısını isterse de Buy Buddy’nin ödeme sistemini kullanabilecek.

Emir Çiftçioğlu, Buy Buddy çözümünü Türkiye’de yaygınlaştırdıktan sonra yurtdışına açılmayı planladıklarını belirtiyor. Firma çözümü öncelikle İngiltere, İspanya, İtalya ve ABD’de satışa sunmayı planlıyor.

Buy Buddy henüz herhangi bir girişim yatırımı almamış. Firma bir an önce yatırım alıp seri üretime geçmeyi planlıyor. Üretimin Türkiye’de gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Emir Çiftçioğlu, 300 bin Buy Buddy cihazı kullandırmayı hedeflediklerini, sektörde büyük bir potansiyel olduğunu söylüyor.

Kaynak : xtrlarge.com