ALİ EXPRESS ÜRÜNLERİ ARTIK ARAS KARGO İLE 5 GÜN İÇİNDE SİZDE OLACAK

Çinli e-ticaret devi Alibaba ve Aras Kargo el sıkıştı. Alibaba’nın Türkiye’deki kargo teslimatlarını artık Aras Kargo üstleniyor.

Aras Kargo’nun dijital dönüşüm stratejisi ve teknolojik yatırımlarıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında e-ticarete ve firmanın sunduğu servislere yönelik önemli açıklamalarda bulunuldu. Dünyanın en büyük e-ticaret devlerinden Alibaba, Aliexpress’le beraber Türkiye’de de oldukça tercih edilen yabancı e-ticaret siteleri arasında yer alıyor. Alibaba üzerinden yapılan gönderimler bugüne kadar PTT kargo aracılığıyla kullanıcılara ulaştırılıyordu. Ancak bugün yapılan açıklamayla beraber Alibaba’nın Aras Kargo ile anlaştığı resmi olarak duyuruldu. Bu anlaşmanın kargo hizmetinin süresini de kısaltması bekleniyor. Aras Kargo Genel Müdürü Hikmet Bulduk’un açıklamasına göre öncesinde 25-40 gün arasında gelen siparişlerin kullanıcılara ulaşma süresi kısaltılacak.

Müşteri memnuniyeti ön planda

2018’de devreye girecek rota optimizasyonu ışığında Türkiye’deki tüm araçların rotasının ana merkezden verileceği belirtiliyor. Aras Kargo’nun 12 bin çalışanı, 4 bin aracı ve 29 transfer merkezi ile sektörün en önemli oyuncularından biri olduğunun altını çizen Bulduk, kargo araçlarında “Kara Kutu” projesine başlanacağını da müjdeledi. Dijital dönüşüm yatırımları çerçevesinde eklenen bu özellik, tüm araçlara Kara Kutu isimli bir araç takip sistemi ekliyor. Söz konusu araç takip sistemi kurye sürüş tekniklerini geliştirerek, karbon salınımını daha da azaltıyor. Böylelikle 16 milyon TL’nin üzerinde yakıt ve yedek parça tasarrufu sağlanması planlanıyor.

Müşteriler için de yeni bir kargo takip sistemi duyuran firma, Kargom Nerede uygulaması ile harita üzerinden anlık kargo takibi özelliğini de müjdeledi. Bu sistem sayesinde mobil cihazlardan ve bilgisayarlar üzerinden sadece kargo takip numarası girilerek anlık olarak harita üzerinden takip yapılabilecek. Bu uygulamaya da 2018’de başlanacağı belirtildi.