Trump bir tweetle Apple’ı 50 Milyar zarara uğrattı

ABD Çin Ticaret Savaşı Apple’ı Vurdu, 50 Milyar Dolar.

Trump yönetiminin Çin’e uyguladığı gümrük vergisini arttırma kararı bugün yürürlülüğe girdi. Yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkan ek gümrük vergisi Apple’ın planlarını bozdu.

Daha düşük işçilik maliyetleri ile Çin’de iPhone üreten Apple şimdi farklı alternatifleri aramak zorunda kalabilir.

2018 rakamlarına göre Çin’den toplam 539 milyar dolarlık ithalat yapan ABD’nin Çin’den aldığı en büyük ölçekli ürünler, teknoloji ürünleri, cep telefonları ve benzeri ürünler. Zira bir çok Amerikan şirketinin Çin’de üretim yaptığı biliniyor.

Rakamlar ne diyor?

Census Bureau istatistik verilerine göre, 2018 yılı yapılan toplam 72 milyar dolarlık ithalatın 44 milyar dolarını akıllı telefonlar oluşturmuş. İkinci sırada 47 milyar dolarla bilgisayar, üçüncü sırada 34 milyar dolarla telekomünikasyon ekipmanları, dördüncü sırada 32 milyar dolarla bilgisayar aksesuarları ve beşinci sırada ise 28 milyar dolarlık ithalatla oyuncak ve oyunlar bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ek verginin iPhone’a ve dolayısıyla Apple’a etkisi?

Çin’de üretilen iPhone’lar dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Bu güne kadar ticaret savaşından etkilenmeyen Çin üretimi iPhone, bu kez kusursuz fırtınaya yakalandı. Yeni gümrük vergisi sonrasında Apple ürünleri de yüzde 25’lik vergiye tabi oldu.

Bu durum sadece Apple’ı değil, tedarikçilerini de etkiliyor elbette. Tedarikçiler yüzde 10’luk vergi sonrasında Çin’de üretime devam etme kararı alırken, yüzde 25’ten sonra üretimlerini farklı ülkelere kaydırma planları yapıyor.

Sadece iPhone mu? elbette değil. Hon Hai ve Pegatron tarafından üretilen iPad ve Mac gibi ürünlerinde bu durumdan etkilenmesi söz konusu.

 

 

 

 

 

Apple iPhone Üretimini Çin’den çıkarmayı artık ciddi ciddi düşünebilir. Zira bu yeni vergi oranı hisse başına karını 2.5 dolar aşağıya çekebilir. Zaten düşen iPhone satışlarını arttırmak için alternatif osta seviye modelleri de duyurmaya başlayan Apple’ı bu anlamda zor günler bekliyor olabilir.

ABD Başkanı Trump’ın geçen hafta attığı bir tweet ile ticaret savaşı tekrar alevlenirken, Apple’ın da hisse fiyatının geçen haftadan bu yana yaklaşık yüzde 6 gerilediğini ve şirketin piyasa değerinin de son 4 günde 50 milyar dolar kayıpla, 974 milyar dolardan 924 milyar dolar seviyesine indiğini de hatırlatmakta fayda var. Bu neden ABD Çin Ticaret Savaşı Apple’ı Vurdu, kesinlikle.